Projekt: zmiany w opiece paliatywnej i hospicyjnej

PRAWO

Autor: RCL/ rynekaptek.pl   30-01-2018, 10:42

Projekt: zmiany w opiece paliatywnej i hospicyjnej Jedną ze zmian w nowelizacji rozporządzenia jest wprowadzenie Karty kwalifikacji do świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej pacjentów dorosłych (fot. archiwum)

Opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Do wykazu chorób nieuleczalnych dopisano stwardnienie rozsiane.

Jedną ze zmian w nowelizacji rozporządzenia jest wprowadzenie Karty kwalifikacji do świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej pacjentów dorosłych, jako narzędzie w pracy lekarzy.

Opierająca się na ocenie postępowania stanu naglącego oraz natężenia objawów u chorych z niekorzystnym lub niepewnym rokowaniem dotyczącym przeżycia, karta posiada dwa skutki decyzyjne: objęcie specjalistyczną opieką paliatywną lub dyskwalifikacja oraz wskazanie formy opieki paliatywnej.

W projekcie zaproponowano też wpisanie stwardnienia rozsianego do wykazu nieuleczalnych, postępujących i ograniczających życie chorób, w których udzielane są świadczenia gwarantowane z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Autorzy projektu szacują, że każdego roku z opieki paliatywnej i hospicyjnej będzie korzystało ok. 2 tys. chorych na stwardnienie rozsiane; świadczenia te mają kosztować ponad 26,6 mln zł. Ministerstwo przewiduje, że ponad trzydzieści procent tych pacjentów będzie przyjętych na oddział medycyny paliatywnej lub do hospicjum stacjonarnego. Pozostali będą mieli udzielane świadczenia gwarantowane w hospicjum domowym lub otrzymają porady z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą zapalną centralnego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego), która prowadzi do uszkodzenia neuronów. Zalicza się ją do schorzeń autoagresywnych, tj. wywołanych błędnym atakiem komórek odporności na własne tkanki - w tym wypadku atakowana i niszczona jest osłona mielinowa włókien nerwowych. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi 45-60 tys. osób.

Projekt przewiduje także, że świadczeń opiekuńczych w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej będą mogli udzielać opiekunowie medyczni. Będą oni pomagać chorym w zaspokojeniu podstawowych potrzeb biologicznych, w utrzymaniu aktywności społecznej oraz w rozwiązywaniu problemów higieniczno-opiekuńczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH