Prokuratura przesłuchała świadków ws. marż stosowanych przy wywozie leków

PRAWO

Autor: Janusz Maciejowski/LJ/rynekaptek.pl   15-12-2015, 08:11

Prokuratura przesłuchała świadków ws. marż stosowanych przy wywozie leków Tomasz Latos w czerwcu zgłosił do prokuratury wniosek o zbadanie sprawy marż

Spytaliśmy o los zgłoszonej do prokuratury sprawy dotyczącej stosowania innych niż sztywne marż przy wywozie leków. Jak informuje prokuratura, świadkowie w tej sprawie zostali przesłuchani na początku grudnia.

Sprawa dotyczy interpretacji wydawanych przez urzędników Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ na pytania przedsiębiorców w sprawie wysokości marży przy wywozie leków za granicę. Ustawa refundacyjna narzuciła jednolite ceny oraz sztywne marże dla aptek i hurtowni.

Hurtownie mogą doliczyć do ceny, za jaką kupiły lek, 5 proc. marży. Jednak interpretacje prawne wychodzące z urzędu na Miodowej wskazywały, że "urzędowe ceny zbytu i marże nie mają zastosowania do sprzedaży leków poza granice Polski".

Dyrektor i wicedyrektorzy departamentu lekowego resortu zdrowia: Artur Fałek, Wojciech Giermaziak i Grzegorz Bartolik, podpisali się pod pismami kierowanymi jako odpowiedź na pytanie hurtowni farmaceutycznych w sprawie wysokości marży stosowanej przy wywozie leków za granicę.

W 2012 rok urzędnicy resortu zdrowia informowali, że "przy zakupie leku przez hurtownie od wytwórcy w celu dalszej odsprzedaży poza granice RP, można stosować dowolnie ustalone przez strony ceny (dotyczy to zarówno leków refundowanych, jak i nierefundowanych).

Przy czym powinno to być wyraźnie zaznaczone w dokumentacji, iż przedmiotowa ilość produktu leczniczego przeznaczona jest na inny rynek niż polski, celem uniknięcia potencjalnych pomyłek. W związku z tym, iż nie ma szczegółowych regulacji na ten temat forma tego zaznaczenia jest dowolna".

Resort tłumaczył, że stanowisko "jest zgodne z jedną z podstawowych zasad prawnych, tj. zasadą terytorialności prawa krajowego". Jednak nie wszyscy zgadzają się z taka interpretacją.

W czerwcu br. poseł Tomasz Latos (PiS) poprosił Biuro Analiz Sejmowych o wykładnię przepisów dotyczących komunikatów wydawanych przez urzędników MZ ws. marż stosowanych przy wywozie leków z Polski. BAS uznał, że sztywna marża obowiązuje także przy wywozie leków.

Następnie poseł złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników, w tym m.in. przez ministra zdrowia, polegającego na narażeniu obywateli na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Sprawą zajmuje się prokuratora rejonowa Warszawa - Śródmieście Północ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH