Protest farmaceutów przeciwko nakładaniu kar za dyżury nocne

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   23-05-2013, 08:53

Protest farmaceutów przeciwko nakładaniu kar za dyżury nocne

W związku z pominięciem samorządu aptekarskiego w opiniowaniu projektu założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego (chodzi o dyżury nocne) Śląska Izba Aptekarska skierowała protest do Premiera Rządu RP Donalda Tuska.

Aptekarze składają protest przeciwko zmianie ustawy prawo farmaceutyczne i w ten sposób, aby Wojewódzcy Inspektorzy Farmaceutyczni mogli egzekwować godziny otwarcia aptek za pomocą kar administracyjnych, jak przewiduje projekt założeń do ustawy o poprawie funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Farmaceuci podkreślają, że projekt nie był konsultowany z samorządem aptekarskim, dla którego ta sprawa ma żywotnie znaczenie.

Zapewnienie świadczeń medycznych i dostępności do leków jest zadaniem własnym samorządów terytorialnych. Od wielu lat na podstawie umów cywilnoprawnych odpłatnie opiekę medyczną sprawują lekarze lub firmy które podpisały z samorządami odpowiednie umowy.

Od ponad 24 lat (od 1989 r. licząc) apteki świadczą nieodpłatne usługi na rzecz samorządów terytorialnych w postaci dyżurów nocnych gdyż, zgodnie z art. 94 prawa farmaceutycznego.

Dyżury nocne aptek są deficytowe biorąc pod uwagę poziom wynagrodzenia farmaceutów oraz przepisy prawa pracy o wynagrodzeniu za pracę w porze nocnej oraz w niedziele i święta.

Biorąc pod uwagę przepisy art. 32 Konstytucji RP (równość wobec prawa) oraz art. 8 p. 2 (bezpośrednie stosowanie przepisów Konstytucji RP) aktualny projekt zmierzający do karania za wykonywanie nieodpłatnych obowiązków (dyżurów nocnych) na rzecz samorządów terytorialnych w Państwie prawa, a takim jest Rzeczpospolita Polska nie powinien być procedowany, w szczególności gdy pominięto ustawowy obowiązek konsultacji projektu aktu normatywnego z Samorządem Zawodowym Aptekarzy.

Farmaceuci wnoszą o rozpoczęcie prac nad takimi zmianami prawa w zakresie dyżurów nocnych aptek, aby były one odpłatne dla aptek tak jak usługi medyczne, "co jak wskazano będzie zgodne z przepisami Konstytucji RP, oraz art. 5 kodeksu cywilnego i poczuciem sprawiedliwości w kontaktach z władzą".

Więcej: http://katowice.oia.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH