Protest lekarzy: jakie recepty dostają pacjenci

PRAWO

Autor: PAP, LJX/rynekaptek.pl   02-07-2012, 16:38

W poniedziałek (2 lipca) w ramach protestu przeciw zapisom dotyczącym kar w umowach z NFZ na wypisywanie recept refundowanych, część lekarzy wystawia recepty "Refundacja do decyzji NFZ". Na razie trudno ocenić skalę protestu.

Według Naczelnej Rady Lekarskiej w proteście uczestniczy większość lekarzy, jednak z informacji zebranych przez PAP w wielu przychodniach w kraju pacjenci otrzymują prawidłowo wystawione recepty, upoważniające do zakupu leków ze zniżką.

Samorząd aptekarski apeluje do pacjentów, by żądali od lekarzy recept zgodnych z przepisami i podkreśla, że apteka nie może wydawać refundowanych leków ze zniżką, jeśli recepta jest wypisana niezgodnie z przepisami. 

W Wielkopolsce na razie nie ma większych problemów w związku z protestem lekarzy.

Do NFZ wpłynęła jedna skarga od pacjenta, który dostał receptę z adnotacją "Refundacja do decyzji NFZ". Według największej w regionie organizacji zrzeszających lekarzy Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) lekarze, którzy podpisali umowy z NFZ, wystawiają recepty zgodnie umowami. - W Wielkopolsce znacząca część gabinetów prywatnych podpisała umowy - powiedziała prezes PPOZ dr Bożena Janicka.

W Radomiu - w części przychodni, które mają kontrakt z NFZ, np. w Polmedicu i Mediconie, lekarze wystawiają recepty tak jak do tej pory. W niektórych tego typu placówkach, np. NZOZ "Śródmieście 3" - lekarze przystawiają jednak na receptach pieczątkę "Refundacja do decyzji NFZ". Jednak jeśli na recepcie z taką adnotacją wszystkie inne dane wymagane przez przepisy są naniesione, farmaceuta może wydać lek ze zniżką.Pacjenci z nieprawidłowo wypisanymi receptami w woj. lubuskim mają prawo zgłaszać się do izby przyjęć lubuskich szpitali, w których otrzymają nową receptę z refundacją. - Listy świadczeniodawców, którzy wystawią prawidłowe recepty, są dostępne w każdej lubuskiej aptece - powiedział prezes Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Zielonej Górze, Ryszard Kiedrowski.

Do jego apteki w Skwierzynie zgłosiło się dotąd trzech pacjentów z receptami płatnymi 100 procent.

W dwóch przychodniach publicznych w Gdańsku poinformowano, że "żadnego protestu nie ma". Prezes Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia w woj. pomorskim, Jan Tumasz ocenił, że "tak naprawdę organizacja włączy się do protestu dopiero we wtorek". Zaś prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku, dr Roman Budziński poinformował, że w proteście uczestniczą "według naszych rekomendacji wszyscy lekarze" i nie wypisują żadnych danych dotyczących refundacji.


W czterech warszawskich aptekach farmaceuci stwierdzili, że dotąd protest lekarzy nie jest szczególnie zauważalny. Dwie apteki zrealizowały same dobrze wypełnione recepty. Dwie pozostałe odnotowały po jednej z dopiskiem o stuprocentowej refundacji. Jeden z pacjentów zrezygnował ze zrealizowania recepty.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH