Protest pieczątkowy zakończony, problem recept pozostał

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   09-02-2012, 16:29

Od pewnego czasu krąży wśród farmaceutów pismo prezesa NFZ, Jacka Paszkiewicza, z 1 lutego 2012 roku, które jest odpowiedzią na zapytanie jednego z aptekarzy w sprawie interpretacji zapisów komunikatu dla aptek opublikowanego w dniu 02.01.2012 roku na stronie internetowej Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prezes NFZ informuje w ww. piśmie, że "jeśli zamiast pieczątki o treści "Refundacja do decyzji NFZ" na recepcie znajduje się nadruk o tej treści, to recepta będzie podlegała refundacji. Należy jedna podkreślić, iż w przypadku gdy ww. nadruk zajmuje miejsce na wpisanie oddziału NFZ i/lub innych danych, które zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 roku osoba realizująca receptę nie może uzupełnić/poprawić, taka recepta może być uznana za niezgodną z ww. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia".

Farmaceutów nurtuje pytanie, z jakich przyczyn recepta z naniesioną pieczątką, ręcznym napisem bądź nadrukiem "Refundacja do decyzji NFZ" może być uznana za niezgodną ww. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

Zadaliśmy płatnikowi pytanie, kiedy farmaceuta może uzupełnić lub nanieść dane na recepcie z nadrukiem "Refundacja do decyzji NFZ". Oto odpowiedź:  - Farmaceuta może poprawić dane, o ile jest miejsce do tej poprawy - odpowiada NFZ i zapytuje: - Co jeśli lekarz tak przystawił pieczątkę (nadruk), że nie ma miejsca na uzupełnienie danych?

NFZ dodaje, że zgodnie z nowelizacją ustawą refundacyjnej, apteki obejmuje „abolicja”. Ważne, aby recepta miała wymagane dane w całości.

Przypominamy, że abolicja obowiązuje do 9 lutego, do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH