Protest przeciwko nieżyciowemu prawu

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-07-2011, 16:02

Lekarzom Nadziei brakuje leków dla najuboższych, ale prawo nie zezwala na zbiórkę nieprzeterminowanych leków, których tony trafiają na śmietnik.

Stowarzyszenie Lekarze Nadziei (SLN) prowadzi w Krakowie przychodnię, która co roku udziela blisko 4 tys. świadczeń medycznych bezdomnym, nieubezpieczonym, ludziom skrajnie ubogim. Praca placówki ma sens jedynie wtedy, gdy pacjenci otrzymają leki za darmo. Ale zapasy leków-darów już się kończą, a ich brak oznacza dla bardzo wielu ludzi zaprzestanie leczenia.

Prezes SLN prof. Zbigniew Chłap już dwa lata temu opracował zasady akcji "Humanitarne Apteki Krakowa". Leki nieprzeterminowane, oddawane przez pacjentów do aptek, zamiast do utylizacji trafiałyby do Apteki Darów, gdzie doświadczeni farmaceuci dokonywaliby ich selekcji.

Pomysł poparły środowiska medyczne, a aptekarze wystąpili o zgodę na rozpoczęcie tej akcji do małopolskiego inspektora farmaceutycznego Józefa Łosia. Ten jednak uznał, że prowadzenie zbiórki byłoby niezgodne z przepisami, bo prawo farmaceutyczne nie zezwala na wtórny obrót lekami.

SLN nie składa broni i nadal będzie monitować pismami instytucje rządowe, organizacje społeczne, a także posłów. Z kolei pacjenci przygotowują protest, pod którym podpisało się już ponad 500 osób. Jeśli sprawa nie zostanie załatwiona, przewidują zaostrzenie jego form.

- Nie dopuścimy, by nieżyciowe przepisy zamieniły Stowarzyszenie Lekarze Nadziei w Stowarzyszenie Lekarze bez Nadziei – mówi jeden z organizatorów akcji.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH