Prowadzenie apteki zalicza się do działalności regulowanej

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   22-03-2016, 12:31

Prowadzenie apteki zalicza się do działalności regulowanej

Próg 1 procenta obowiązuje przedsiębiorcę działającego indywidualnie, jak i również w ramach grupy kapitałowej - informuje ministerstwo zdrowia.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzący aptekę zamierza przekształcić swoją działalność gospodarczą lub zmienić formę prowadzonej działalności gospodarczej, to następuje wówczas zmiana podmiotu prowadzącego aptekę - informuje resort zdrowia.

Chodzi na przykład o sytuację, gdy przedsiębiorca wnosi aportem do spółki osobowej bądź kapitałowej przedsiębiorstwa apteki dotychczas prowadzone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jak przypomina resort zdrowia, wymaga to uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, wydanego przez właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, wobec czego przedmiotowa apteka chociaż „fizycznie” pozostaje w stanie niezmienionym, zgodnie z przepisami prawa jest prowadzona już przez zupełnie inny podmiot znajdujący się w obrocie, zatem zmienia się jej podmiotowość prawna.

Minister Zdrowia nie dostrzega w takim przypadku możliwości rozbieżnej wykładni przepisu art. 86a ustawy Prawo farmaceutyczne, ani też wątpliwości interpretacyjnych, które mógłby on budzić.

Resort zdrowia podkreśla, że sama konieczność uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej przez podmiot ją prowadzący powinna być wskazówką w zakresie zgodnej z powyższym interpretacji przedmiotowego przepisu.

Takie stanowisko prezentuje też inspekcja farmaceutyczna. Ponadto, zdaniem Ministra Zdrowia, przedmiotowy przepis nie uchybia ani art. 86 ust. 1 ustawy Pf stanowiącemu, że apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne, o których mowa w ust. 2 tego przepisu, ani art. 99 ust. 4 tej ustawy, zgodnie z którym prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki posiada osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego.

Apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, jest to zatem przedsiębiorstwo, ale szczególnego rodzaju, są to bowiem instytucje wyższej użyteczności publicznej. Zatem apteka jest co prawda formą prowadzonej działalności gospodarczej zgodnie z art. 99 ust. 4 ww. ustawy, ale ustawodawca podkreślił cel zdrowotny funkcjonowania apteki, a więc ochrony zdrowia pacjentów i konsumentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH