Przedstawiciele samorządu aptekarskiego na rozmowach na Miodowej

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   26-10-2012, 10:20

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Grzegorz Kucharewicz wraz z przedstawicielami samorządu aptekarskiego i właścicieli aptek spotkał się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomirem Neumannem (24 października br.).

Podczas spotkania omówiono sytuację na rynku aptek, z uwzględnieniem niepokojących zjawisk w procesie obrotu lekiem refundowanym, które mają wpływ na zaopatrzenie polskich pacjentów w te produkty lecznicze. Przedstawiciele samorządu aptekarskiego wskazali, że organy państwa nie reagują szybko i skutecznie na przejawy łamania prawa; nie wykorzystują też przewidzianych prawem narzędzi.

Przedstawili również listę postulatów, obejmujących między innymi likwidację składów konsygnacyjnych, które mogą stanowić miejsca do przerzutu leków deficytowych w zakresie dostępności na terenie Polski, a także dotyczących zmiany ustawy - Prawo farmaceutyczne (oraz rozporządzeń wydanych na podstawie delegacji ustawowej).

Samorząd postuluje między innymi:
- wprowadzenie do polskiego porządku prawnego zasady „apteka dla aptekarza” (chodzi o regułę stanowiącą, iż właścicielem apteki może być farmaceuta lub spółka, w której większość udziałów mają farmaceuci; takie regulacje od dziesięcioleci obowiązują w wielu rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, a od 1 stycznia 2011 r. również na Węgrzech),

- uchwalenie przepisów dotyczących kryteriów demograficznych i geograficznych przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki,

- zdecydowane ograniczenie obrotu pozaaptecznego leków i suplementów diety.

Przedstawiciele samorządu wskazali na konieczność przeprowadzenia przez organy państwa wnikliwej analizy naruszania przepisów anykoncentracyjnych przez podmioty prowadzące apteki. Stwierdzili, że konieczne jest doprecyzowanie i „uszczelnienie” regulacji dotyczących łączenia obrotu hurtowego z detalicznym w ramach tego samego podmiotu i jednostek powiązanych.

Zdaniem Izby aptekarskiej, obecnie przepisy antykoncentracyjne uniemożliwiają utworzenie nowej apteki ogólnodostępnej wnioskodawcy, który kontroluje w sposób bezpośredni lub pośredni więcej niż 1 proc. aptek na terenie województwa bądź należy do grupy kapitałowej prowadzącej taką liczbę aptek.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH