Przekazanie próbek leków bez VAT

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   24-05-2011, 09:54

Nieodpłatne przekazanie próbek leków lekarzom na spotkaniu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

- Choć zgodnie z prawem farmaceutycznym reklama produktu leczniczego obejmuje w szczególności sponsorowanie spotkań promocyjnych dla osób upoważnionych do wystawiania recept i osób zaopatrujących w produkty lecznicze, to w ocenie organów podatkowych wydatki związane z organizacją spotkań jedynie w niektórych przypadkach mogą stanowić koszty uzyskania przychodów – wyjaśnia Agnieszka Morska, doradca podatkowy w Sendero Tax & Legal.

Dodaje, że organy podatkowe, a za nimi sądy administracyjne, uznają, że wydatki na posiłki na spotkaniach są reprezentacją.

Przykładowo, WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1234/10) orzekł, że wydatki związane z nabyciem pizzy lub gotowych zestawów lunchowych przygotowywanych na wynos, podczas prezentacji produktów pracownikom aptek, a także wydatki ponoszone podczas spotkań organizowanych na szczeblu kierowniczym lub dyrektorskim w restauracjach (obiad, lunch z menu), należy traktować jako wydatki na reprezentację. Są więc one wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Agnieszka Morska stwierdza jednak, że w ciężar kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone wydatki związane z nabyciem towarów konsumpcyjnych, jeżeli spotkanie odbywa się w siedzibie podmiotu ponoszącego wydatki – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Podczas takich spotkań dochodzi również do przekazania uczestnikom próbek leków. Jak wyjaśnia Agnieszka Morska, zgodnie z przepisami ustawy o VAT opodatkowaniu nie podlega przekazanie próbki.

Więcej: http://podatki.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH