Przemyt nielegalnych leków wzrasta

PRAWO

Autor: gazetaprawna.pl/ rynekaptek.pl   26-01-2015, 12:33

Przemyt nielegalnych leków wzrasta

Do Polski trafia coraz więcej nielegalnych produktów, które rozprowadzane są za pośrednictwem internetu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje, że wzrasta liczba zatruć takimi specyfikami.

Jaka jest skala zjawiska nie wiadomo, bo placówki ochrony zdrowia nie mają obowiązku raportowania o zatruciach substancjami obcymi.

- To bardzo źle, że w Polsce nie funkcjonuje prawnie usankcjonowany system toksykowigilancji, czyli system kontroli i monitorowania zatruć ksenobiotykami. Jest to o tyle niezrozumiałe, że praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej takie systemy istnieją. Nie ma też u nas obowiązku zgłaszania tego rodzaju zdarzeń. Informacje dotyczące zatruć są przekazywane do Ośrodka Kontroli Zatruć - Warszawa tylko przez nieliczne placówki w kraju na zasadzie całkowitej dobrowolności - przyznaje na łamach DGP konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii klinicznej, dr Piotr Burda z warszawskiego Ośrodka Kontroli Zatruć.

Tymczasem problem narasta. - Od dwóch lat zauważamy rekordowy wzrost przemytu nielegalnych leków. Przesyłki trafiają do Polski najczęściej z Indii i Chin - tłumaczy Michał Szadokierski rzecznik prasowy Izby Celnej w Szczecinie.

Zachodniopomorscy celnicy przechwycili w ubiegłym roku prawie 11 tys. tabletek, blisko 11 kg farmaceutyków i sterydów anabolicznych. Wśród nich znalazło się aż 5 kg proszku, z którego można było wyprodukować 250 tys. kapsułek popularnego leku przeciwdepresyjnego. Dla porównania w 2013 roku skonfiskowali ponad 20 tys. pigułek. Widać znaczny wzrost zjawiska, przed rokiem 2012 przejmowali ich bowiem jedynie po 2 tys. pigułek rocznie.

Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego przyznaje, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny oraz światowe agencje zajmujące się zdrowiem zauważają, że problem fałszerstw lekarstw i nielegalny handel nimi w Internecie rośnie z roku na rok: - Proceder jest prowadzony na szeroką skalę i policja, ani współpracujący z nią GIF, nie jest w stanie do końca go kontrolować.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że leki sfałszowane dostępne w Internecie stanowią około 50 proc. oferowanych produktów.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH