Przepis o 1 proc. aptek z konkursem. Do wygrania butelka wina

PRAWO

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   23-11-2015, 08:33

Przepis o 1 proc. aptek z konkursem. Do wygrania butelka wina Prawnik zakłada się, że nikt nie udowodni, że 1% to nie jest 40%

Proponuję wszystkim zainteresowanym udział w „konkursie” dotyczącym poszukiwania „zaginionego” przepisu o antykoncentracji aptek. Dla potencjalnego "odkrywcy" butelka dobrego, gruzińskiego wina - pisze Piotr Sędłak, aplikant radcowski z Kancelarii Radcy Prawnego Rafała Kuźmy.

Tak jak przewidziałem w ostatnio opublikowanym na „Rynku Aptek” artykule („Jeden procent, czyli zdrowy rozsądek ma tylko jedną twarz” ), w niedługim czasie po jego napisaniu pojawił się nowy głos w dyskusji o przepisie dot. 1% aptek. Zgodnie z „przepowiednią” najnowsze stanowisko sugeruje, że przepis art. 99 ust. 3 pkt. 2 i 3 PF i rozwiązania w nim zawarte są – a jakże! – „sprzeczne z konstytucją i prawem unijnym” („Prawo farmaceutyczne: zakazy zamiast konkurencji” „Rz”, 18.11.2015r.).

Nie wiadomo na czym w gruncie rzeczy owa „sprzeczność z konstytucją i prawem unijnym” miałaby polegać? Wolność gospodarcza bowiem, zwłaszcza w segmencie zdrowia publicznego, jest i powinna być regulowana oraz poddawana obostrzeniom prawnym.

Mamy zatem kolejny głos i kolejne argumenty, wymyślane przeciwko antykoncentracyjnym przepisów Prawa farmaceutycznego oraz w interesie aptek sieciowych. Przypomnę, że wcześniej wskazywano m.in., że nie istnieje norma kompetencyjna do cofania zezwoleń aptecznych za przekroczenie progu maksymalnej dopuszczalnej koncentracji (argumentacja odrzucona przez judykaturę).

Później dyskusja została sprowadzona na inne pole; przekonywano, że tak naprawdę 1% to jest jednak 40%, bo tyle – wedle niektórych – wynosi próg dopuszczalnej koncentracji aptek, tyle tylko, że owy wskaźnik procentowy znalazł się (przez przypadek, chyba?) w innej, niż Prawo farmaceutyczne ustawie (co mogłoby wskazywać na to, że ktoś na złość sieciom aptecznym źle napisał w przepisie art. 99 ust. 3 PF jednak nieprawidłową wartość „1%”; czytam, sprawdzam i ciągle jest tam... 1%).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH