Przepisy dotyczące ustawicznego szkolenia farmaceutów są anachroniczne

PRAWO

Autor: farmacjapraktyczna.pl/ rynekaptek.pl   05-02-2015, 11:51

Przepisy dotyczące ustawicznego szkolenia farmaceutów są anachroniczne

Przepisy dotyczące ciągłych szkoleń farmaceutów obowiązują bez zmian od 10 lat. Treścią i kompetencjami danymi tzw. jednostkom akredytowanym odbiegają od podobnych regulacji dotyczących innych zawodów medycznych - uważa dr Marek Jędrzejczak, wiceprezes NRA.

Farmaceuci mają obowiązek podnoszenia kwalifikacji, co wynika z art. 89e ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne. Przepis ten stanowi, że farmaceuci zatrudnieni w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych zobowiązani są do rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w ciągłych szkoleniach, celem aktualizacji posiadanego zasobu wiedzy oraz stałego dokształcania się w zakresie nowych osiągnięć nauk farmaceutycznych.

Naczelna Rada Aptekarska wnosi od kilku lat o pilną zmianę art. 89 ustawy – Prawo farmaceutyczne i nadanie mu brzmienia, które ciągłe szkolenia farmaceutów powierzy kompetencji samorządu zawodowego, natomiast szkolenia w zakresie specjalizacji pozostawi jednostkom akredytowanym, czyli uniwersyteckim wydziałom farmaceutycznym - informuje wiceszef Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Jego zdaniem, samorząd zawodowy aptekarzy, zobowiązany ustawowo do sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu farmaceuty, tak jak pozostałe samorządy zawodów medycznych, musi mieć prawo do przeprowadzania szkoleń w szerokim zakresie form i decydowania o ich zawartości merytorycznej. Kursy, konferencje, posiedzenia naukowo-szkoleniowe i inne formy ciągłego kształcenia organizowane we współpracy z uczelniami, ośrodkami badawczymi i towarzystwami naukowymi powinny pozostawać w gestii samorządu zawodowego farmaceutów.

"Ponadto punktacja uczestnictwa w poszczególnych formach edukacyjnych, zdaniem samorządu, nie powinna być zróżnicowana na tzw. punkty twarde z zaliczeniem i miękkie bez zaliczenia. Dotychczasowy sposób oceniania dotyczy tylko farmaceutów i nie jest stosowany w kształceniu ciągłym w innych zawodach medycznych. Według aptekarzy nie znajduje on uzasadnienia" - ocenia dr Jędrzejczak.

Naczelna Rada Aptekarska opowiada się również za rozszerzeniem specjalizacji uprawniających do pełnienia funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej w taki sposób, aby obok specjalizacji w zakresie farmacji aptecznej specjalizacją uprawniającą do pełnienia tej funkcji po trzyletnim stażu pracy była również specjalizacja z zakresu farmacji klinicznej, szpitalnej i farmakologii (art. 88 ust. 2 ustawy – Prawo Farmaceutyczne).

Więcej: http://www.farmacjapraktyczna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH