Przy sprzedaży leku za granicę nie obowiazują polskie marże?

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   13-04-2015, 09:57

Przy sprzedaży leku za granicę nie obowiazują polskie marże? 5 proc. marża przy wywozie leków z Poslki nie obowiązuje

Trudno byłoby ustawą krajową definiować wielkość marży przedsiębiorcy, który funkcjonuje poza granicami naszego kraju – stwierdził wiceminister zdrowia, Igor Radziewcz-Winnicki. Skąd ten dualizm - dopytywał poseł Tomasz Latos.

W ten sposób odpowiedział posłowi Tomaszowi Latosowi (PiS) na pytanie o podstawy prawne dotyczące sprzedaży leków poza granicę bez obowiązującej w Polsce maksymalnej 5 proc. marży.

- 5-procentową marżę wprowadza ustawa refundacyjna. Ustawa refundacyjna definiuje sposób naliczania marży, który dotyczy leków, które zostały zrefundowane. W związku z powyższym te leki, które pozostają w obrocie tam, gdzie nie zostają zrefundowane, a także te leki, które są sprzedawane do hurtowni znajdujących się poza granicami kraju, zgodnie z prawem unijnym, są wyłączone z tego typu regulacji. Trudno bowiem ustawą krajową definiować wielkość marży przedsiębiorcy, który funkcjonuje poza granicami naszego kraju – mówił wiceminister podczas debaty w Sejmie, 9 kwietnia br.

- Pamiętajmy też o tym, że informację i wiedzę o tym, czy lek zostanie zrefundowany czy nie, zdobywa się dopiero na końcowym etapie obrotu lekiem, czyli w tym momencie, w którym pacjent przyjdzie do apteki z receptą, nabędzie lek, zostanie naliczona refundacja, a następnie zostanie ona wypłacona przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To jest podstawowa przyczyna tego, że różnica w obrocie czy wielkości marży hurtowej dotyczy wyłącznie obrotu refundowanymi lekami.

Jednak poseł Latos nie dawał za wygraną, domagając się odpowiedzi, poprzednią uznając za wymijającą.

- Pytałem o sytuację, kiedy polska hurtownia wysyła lek za granicę, gdzie nie jest stosowana 5-procentowa marża. Na podstawie jakich dokumentów, jakiej interpretacji, czyjej interpretacji, jakich ekspertyz prawnych stosuje się taki dualizm: 5% wewnątrz kraju – podkreślam: chodzi o podmiot polski – i inna marża niż 5% za granicę. Oczywiście nie oczekuję odpowiedzi tu natychmiast, może być odpowiedź na piśmie, ale jednak poprosiłbym o ustosunkowanie się do tego - mówił w Sejmie.

Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki zobowiązał się udzielić odpowiedzi na piśmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH