Przypomnienie o legalizacji wag używanych w aptekach

PRAWO

Autor: DIA/ rynekaptek.pl   25-02-2016, 12:47

Przypomnienie o legalizacji wag używanych w aptekach

Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna przypomina o wymogu legalizacji wag stosowanych na podstawie ustawy Prawo o miarach.

Legalizacji podlegają wagi nieautomatyczne mechaniczne i elektroniczne, które mogą być stosowane: w obrocie handlowym, przy obliczaniu opłat targowych, ceł, podatków, premii, opustów, kar, wynagrodzeń, odszkodowań, w praktyce medycznej do ważenia pacjentów, przy sporządzaniu lekarstw na receptę w aptekach oraz w analizach wykonywanych w laboratoriach medycznych i farmaceutycznych, a także przy paczkowaniu towarów (ustawa z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach - Dz. U. z 2013 r. poz. 1069).

Do do legalizacji ponownej powinny być zgłaszane wagi:

- kompletne, sprawne i czyste, nie później niż w ostatnim miesiącu ważności dowodu legalizacji poprzedniej.

W 2016 r. należy zgłaszać do legalizacji ponownej:

1. Wagi mechaniczne i elektroniczne zalegalizowane na podstawie ustawy Prawo o miarach w roku 2014,

2. Wagi mechaniczne i elektroniczne po dokonanej ocenie zgodności na podstawie ustawy o systemie oceny zgodności w roku 2013,

3. Wagi mechaniczne i elektroniczne po naprawie, lub z uszkodzonymi cechami legalizacyjnymi bez względu na to, kiedy były uprzednio legalizowane.

Wagi zalegalizowane w lutym 2014 r. oznaczone cechami legalizacyjnymi roczną - „14”, urzędu miar „PL”, oraz cechą miesięczną „II” (luty) utraciły ważność ostatniego dnia lutego 2016 r. (25 miesięcy).

Wagi zalegalizowane w marcu 2014 r. oznaczone cechami legalizacyjnymi roczną - „14”, urzędu miar „PL”, oraz cechą miesięczną „III” (marzec) są ważne do ostatniego dnia marca 2016 r. (25 miesięcy).

Odpowiednio 25 miesięcy wynosi okres ważności legalizacji wag zalegalizowanych w kolejnych miesiącach 2014 roku.

Do legalizacji ponownej wagi należy zgłaszać najpóźniej w ostatnim miesiącu ważności ich legalizacji w celu zachowania ciągłości ważnej legalizacji. Tak samo do legalizacji ponownej należy zgłaszać wagi po naprawie lub po stwierdzeniu, że mają uszkodzone cechy legalizacyjne.

Nałożone na wagi w marcu 2016 r. cechy urzędu „3PL1”, cecha miesięczna „III” (marzec) wraz z cechą roczną „16” będą ważnymi dowodami legalizacji wag do 31 marca 2018 r.

Wagi zalegalizowane w roku 2013 w dowolnym miesiącu i w latach wcześniejszych (oznaczone cechą roczną „13”, „12”, „11”, „10”,...) i jedną z cech miesięcznych („I” – „XII”), które nie zostały zgłoszone do obowiązkowej legalizacji ponownej w latach ubiegłych, mają nieważne cechy legalizacyjne i powinny być wycofane z użytkowania lub zgłoszone do legalizacji ponownej, jeśli mają być stosowane nadal.

Więcej: http://www.dia.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH