Pseudoefedryna, pseudograniczenia

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   01-07-2011, 06:29

Pseudoefedryna, pseudograniczenia

Rządowy projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii zakłada wprowadzenie ograniczeń w nabywaniu produktów leczniczych zawierających substancje psychoaktywne. Jednak walcząc z wytwórcami amfetaminy zapomniano o pacjentach.

Jeden z naszych czytelników, a dokładniej - czytelniczka – zwróciła naszą uwagę na projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i związany z tym problem części pacjentów. Chodzi o dopisany do ustawy art. 41 ust 2, który umożliwia sprzedaż produktów leczniczych dostępnych bez recepty zawierających pseudoefedrynę, „w jednorazowej transakcji sprzedaży w opakowaniu albo opakowaniach zawierających łącznie nie więcej niż 720 mg pseudoefedryny”.

Ograniczenia w sprzedaży
Za złamanie tego zakazu grozi „
grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku” (art. 56a). Sprzedaż tych produktów jest ograniczona do wyłącznie aptek i punktów aptecznych. Nie będzie można ich sprzedawać jak dotychczas, np. w sklepach lub na stacjach benzynowych.

W uzasadnieniu resort zdrowia argumentuje, iż zaproponowana zmiana ma na celu ograniczenie możliwości zakupu produktów leczniczych zawierających pseudoefedrynę, z której następnie wytwarzana jest amfetamina. Zdaniem resortu, wprowadzenie ograniczenia nie będzie przeszkodą dla osób zaopatrujących się w produkty lecznicze w celach leczenia infekcji górnych dróg oddechowych.

Pseudoefedryna w postaci złożonej z innymi substancjami, wskazana jest w leczeniu przeziębień, wchodzi w skład produktów przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, przeciwkaszlowych, bowiem 
obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, co prowadzi do jego udrożnienia.

Co na katar, co na alergię
Na rynku istnieje spora konkurencja między poszczególnymi produktami, opakowania których nie przekraczają na ogół dopuszczalnej ilości pseudoefedryny.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE