Pytań do ministra o nocne dyżury aptek ciąg dalszy

PRAWO

Autor: LJ, Sejm/ rynekaptek.pl   07-07-2016, 11:39

Pytań do ministra o nocne dyżury aptek ciąg dalszy Czy resort zdrowia rozwiąże problem nocnych i światecznych dyżurów aptek?

Wielu właścicieli aptek uważa, że prowadzenie aptek czynnych w nocy jest nieopłacalne z uwagi na niewielką liczbę klientów - przypomina ministrowi zdrowia posłanka Anna Nemś i zadaje pytania o podstawę prawną ustalania takich harmonogramów.

Art. 94 ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne stanowi, iż rozkład godzin aptek ogólnodostępnych na danym terenie ustala zarząd powiatu po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu oraz opinii właściwej Okręgowej Rady Aptekarskiej. W przypadku miasta na prawach powiatu kompetencje zarządu powiatu w tym względzie wykonuje prezydent miasta, zgodnie z art. 92 ust. 1 pkt 2 tzw. ustawy powiatowej.

Wspomniany w ustawie „rozkład godzin aptek ogólnodostępnych”, w myśl art. 94 ust. 1 powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewnić dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.

"Samorządowcy są zdania, że stosowanie zapisów art. 94 ust. 2 Prawa farmaceutycznego w praktyce jest problematyczne" - zauważa posłanka w interpelacji.

Dodaje, że "bardzo często właściciele aptek kwestionują jego treść, twierdząc, że obowiązujące przepisy pozwalają samorządowi powiatowemu nakładać na nich obowiązek prowadzenia działalności w ściśle określonych porach - często wbrew ich woli, bądź interesowi gospodarczemu".

- Wielu właścicieli aptek uważa, że prowadzenie aptek czynnych w nocy jest nieopłacalne z uwagi na niewielką liczbę klientów zainteresowanych zakupem produktów leczniczych po godz. 22.00 - dodaje i pyta:

Czy przepisy prawne nakładają na apteki wprost i jednoznacznie obowiązek pracy w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy?

Czy resort zdrowia podejmie działania legislacyjne celem wypracowania takich zapisów prawa, które dawałyby samorządowi powiatowemu jednoznaczną oraz precyzyjną możliwość ustalania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych?

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH