Pytania i odpowiedzi związane z realizacją recept

PRAWO

Autor: OIA Bydgoszcz/ rynekaptek.pl   30-03-2016, 11:28

Pytania i odpowiedzi związane z realizacją recept

Czy można zamienić Clexane 40mg na dwa opakowania po 20 mg? Do tego typu zamian należy podchodzić bardzo ostrożnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami apteka ma takie prawo, ale... - wyjaśnia Małgorzata Pietrzak, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Aptekarskiej.

W dniach 21 marca 2016 w Toruniu oraz 23 marca 2016 we Włocławku odbyły się spotkania farmaceutów z tych rejonów. Na spotkaniu omawiane były problemy związane z realizacją recept.

Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska udzieliła odpowiedzi na zgłaszane problemy.

Pytanie: Czy leki z "szafki A" muszą mieć dawkowanie, nawet przy jednym opakowaniu?
Odpowiedź: Nie.

Pyt.: Co zrobić jeśli pieczątka nagłówkowa jest niewyraźna (niewyraźny telefon, NIP, numer REGON)?
Odp: Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept pielęgniarskich i lekarskich
wystawienie recepty polega na czytelnym naniesieniu na awersie recepty danych określonych w rozporządzeniu.

Jeżeli na recepcie wpisano w sposób nieczytelny lub niezgodny z rozporządzeniem m.in. dane dotyczące osoby uprawnionej albo świadczeniodawcy, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 - osoba wydająca określa je na podstawie posiadanych danych; osoba wydająca zamieszcza je na rewersie recepty oraz składa swój podpis i zamieszcza je w komunikacie elektronicznym przekazywanym do oddziału wojewódzkiego Funduszu, o którym mowa w art. 45 ust. 2 ustawy o refundacji.

Pyt. Czy jeśli na recepcie drukowanej dopisany jest długopisem numer oddziału NFZ to uznajemy to jako błąd? Data wystawienia recepty jest wydrukowana (lub wybita datownikiem), data realizacji wypisana długopisem. Czy traktujemy to jako błąd?
Odp. Nie.

Pyt: Lekarz zapisał na recepcie Letrox 100 tabletek odpłatność Ryczałt. Czy apteka powinna wydać 2 opakowania po 50 tabletek (refundowane) czy 1 opakowanie po 100 tabletek (nierefundowane)?
Odp: Jeżeli recepta spełnia wymogi recepty refundowanej to wydajemy 2 op x50 tabl-refundowane.

Pyt: Pulmicort 10amp. odpł. "R"'- czy wydać 10amp na 100%, czy 20amp. na "R". Przedstawiciel NFZ odpowiedział, że 20amp. na "R". Przecież nie wolno nam wydać więcej niż zapisał lekarz. Dlaczego wiec pojawiła się taka odpowiedź?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH