Pytania o status pośrednika w obrocie produktami leczniczymi

PRAWO

Autor: legalnaapteka.pl/ rynekaptek.pl   05-03-2015, 12:06

Pytania o status pośrednika w obrocie produktami leczniczymi

- Od niedawna funkcjonuje pojęcie pośrednika w obrocie produktami leczniczymi. Z racji ostatniej nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne to kolejne zagadnienie, które budzi obawy – uważa Adam Szurpicki, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

-  Główny Inspektor Farmaceutyczny podkreśla, że w działalności pośrednika chodzi o niezależność. Chodzi o niezależność kapitałową i osobową z przedsiębiorcą, na rzecz którego mają być prowadzone negocjacje – Adam Szurpicki ocenia istniejące przepisy.

- Oznacza to, że pośrednik nie może być pracownikiem podmiotu, na rzecz którego prowadzi negocjacje. Jeśli chodzi o dokumenty księgowe – faktury powinny być wystawiane za usługę pośrednictwa, a nie za np. kupno, sprzedaż produktów leczniczych. Będąc powiązanym kapitało lub osobowo nie prowadzi się działalności pośrednictwa w obrocie produktami leczniczymi - podaje autor opracowania.

Adam Szurpicki tłumaczy,  że zagadnienie jest istotne chociażby z punku widzenia obowiązku złożenia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Pośredników w Obrocie Produktami Leczniczymi.

Radca prawny w swoim wywodzie przypomina jeszcze, że wniosek taki składa się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Za wpis pobierana jest opłata w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przedsiębiorcy, których działalność w dniu wejścia w życie zmian ustawy spełniała przesłanki definicji pośrednictwa zobowiązane były do 22 lutego   2015 r. złożyć stosowny wniosek. Termin ten wynika z art. 5 ust. 2 ustawy z 19 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

Adam Szurpicki  podaje także, iż prowadzenie działalności w zakresie pośrednictwa w obrocie produktami leczniczymi bez uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Pośredników w Obrocie Produktami Leczniczymi podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Więcej: legalnaapteka.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH