PZPPF: resort preferuje zagraniczne firmy

PRAWO

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   10-02-2017, 11:24

PZPPF: resort preferuje zagraniczne firmy Resort zdrowia preferuje zagraniczne firmy farmaceutyczne?

Krajowi producenci leków apelują o niewprowadzanie nowelizacją ustawy refundacyjnej zmian, które będą skutkować nieuzasadnionymi preferencjami dla wybranych zagranicznych firm farmaceutycznych.

Narazi to budżet NFZ na niepotrzebne wydatki. Zachwieje też kondycją krajowego przemysłu farmaceutycznego uniemożliwiając mu uczciwe konkurowanie na polskim rynku poprzez stworzenie preferencji dla wytwórców zagranicznych.

- Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł - wbrew zapowiedziom rządu i wicepremiera Mateusza Morawieckiego o konieczności wsparcia krajowych firm prowadzących aktywność inwestycyjną w Polsce - wprowadza zmiany, które skazują rodzimy przemysł farmaceutyczny na marginalizację - uważa Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Związek wskazuje, że planowane zmiany (art. 15 ust. 3a i 3b projektu ustawy refundacyjnej) skutkować będą niepotrzebnym zwiększeniem wydatków NFZ w każdym roku o równowartość środków przeznaczanych na całoroczny program bezpłatnych leków dla seniorów 75+, czyli o około 500 mln zł.

- Te zmiany stanowią też wsparcie zagranicznych koncernów tworząc nierówne warunki konkurowania na krajowym rynku rodzimym firmom - uważają krajowi wytwórcy.

Dodają: - Proponowane zmiany zakładają tworzenie jednolekowych grup limitowych. Tymczasem grupy zostały utworzone po to, aby leki na te same schorzenia konkurowały ceną. Produkty mające zbliżone właściwości terapeutyczne umieszcza się w jednej grupie, a najtańszy (pokrywający 15% zapotrzebowania) wyznacza limit będący podstawą wysokości refundacji leku przez NFZ. Dzięki temu ceny niektórych leków spadają nawet o kilkadziesiąt procent.

- Zmiana proponowana przez resort zdrowia wprowadza możliwość wyodrębnienia do osobnych (jednolekowych) grup limitowych leków oryginalnych po wygaśnięciu ochrony patentowej, gdy na rynku są już dostępne jego odpowiedniki generyczne, tylko na podstawie uznaniowej decyzji Ministra Zdrowia. W efekcie stanowi to przedłużenie monopolu tych produktów, ponieważ nie będą one musiały konkurować ceną z innymi z grupy - uważa PZPPF.

W ocenie organizacji, w konsekwencji uniemożliwi to uczciwą konkurencję na rynku leków w Polsce i zachwieje kondycją finansową krajowego przemysłu farmaceutycznego. To z kolei ograniczy produkcję w Polsce, zmniejszy zatrudnienie, spowoduje spadek wpływów podatkowych oraz zahamuje eksport. W dodatku zagrozi bezpieczeństwu lekowemu Polski i uzależni nasz rynek od zagranicznych koncernów farmaceutycznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH