Rabaty aptekom, a co z VAT?

PRAWO

Autor: ISW, ms/rynekaptek   08-01-2015, 08:02

Rabaty aptekom, a co z VAT? Rabaty a VAT (foto: sxc.hu)

Wyłączny importer leku dostarcza go hurtowniom, jednak specjalny rabat udziela bezpośrednio aptekom, zastanawia się przy tym jak powinien rozliczać te rabaty, a szczególnie VAT.

Spółka, chcąc zwiększyć sprzedaż leku w Polsce (nie objętego refundacją), zdecydowała się obniżyć jego cenę. Było to możliwe dzięki zwiększeniu zamawianych partii towaru.

Chcąc zintensyfikować sprzedaż leku, spółka zdecydowała się obniżyć jego cenę, ale w taki sposób, aby obniżka ceny w maksymalny sposób przełożyła się na spadek ceny dla pacjentów, a nie została skonsumowana przez hurtownie (bezpośrednich klientów spółki).

Firma zdecydowała się udzielać rabatu bezpośrednio aptekom tworząc program rabatowy polegający na udzielaniu aptece potransakcyjnego rabatu kwotowego, dotyczącego każdej nabytej od hurtowni przez aptekę jednostki leku w ciągu miesiąca.

Odbywa się to w następujący sposób:

* Apteka przesyła spółce zestawienie pozwalające na identyfikację dostaw leku do apteki oraz istotnych warunków tej dostawy (specyfikacja zawiera co najmniej informacje o dacie zakupu, liczbie kupionych produktów, ich cenie zakupu, numerze faktury zakupowej, dane hurtowni, od której apteka nabyła produkt);

* Spółka sporządza kalkulację wartości należnego rabatu w oparciu o kwotę stałą rabatu przypadającą na jednostkę produktu oraz liczbę produktów zakupionych przez aptekę;

* W oparciu o to zestawienie spółka sporządza i wysyła do apteki notę księgową (rabatową), dokument zawierający wszystkie elementy dokumentu księgowego, w szczególności dane:

- identyfikujące spółkę i aptekę,

- określenie produktu,

- daty zakupu poszczególnych ilości Produktu przez aptekę,

- wartość przyznanego rabatu.

* Na podstawie wystawionej noty rabatowej spółka przelewa kwotę udzielonego rabatu oraz obniża, na podstawie wystawionych not rabatowych, wartość swojego obrotu z tytułu sprzedaży produktów oraz kwoty podatku VAT należnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że:

* Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego, wynikającego ze sprzedaży leku do hurtowni, o kwotę związaną z rabatami wypłaconymi aptekom, w związku z uczestnictwem w programie rabatowym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH