Radna o uchwałach ws. dyżurów aptek: to fikcja

PRAWO

Autor: plonsk24.pl, Płońszczak Press/ rynekaptek.pl   07-12-2015, 13:06

Radna o uchwałach ws. dyżurów aptek: to fikcja Kolejna odsłona walki o dyżury nocne

Samorząd powiatowy podjął uchwałę, aby apteki pełniły dyżury nocne także od godz. 24.00 do 7.00. Jednak uchwała istnieje tylko na papierze, ponieważ powiat nie ma żadnych uprawnień do wyegzekwowania czasu pracy aptek.

Zdaniem rady powiatu, która przyjęła uchwałę, "mieszkańcy powiatu płońskiego mają co prawda zapewnioną całodobową dostępność do świadczeń w razie nieprzewidzianych wypadków i zdarzeń losowych skutkujących nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia, ale rozkład powinien zapewniać szerszy dostęp do świadczeń" - informuje plonsk24.pl.

Sytuację wyjaśniał Paweł Dychto - naczelnik wydziału oświaty płońskiego starostwa: - Nie mamy żadnych uprawień do kontroli i ustalania rozkładu pracy aptek. Przepis prawa farmaceutycznego nie przypisuje organowi uchwalającemu takich kompetencji.

Dodał: - Okręgowa Izba Aptekarska wydała negatywną opinię, nie zawierającą żadnych propozycji innych rozwiązań. Ponadto izba zarzuca radzie powiatu łamanie przepisów kodeksu pracy i demokratycznego państwa prawa z tego powodu, że samorząd przymusza aptekarzy, żeby dwa razy w ciągu jednej doby otwierali apteki, co wiąże się także z dojeżdżaniem pracowników na miejsce.

Radna Elżbieta Wiśniewska (Razem dla powiatu) stwierdziła, że rada za chwilę weźmie udział w głosowaniu nad uchwałą, która tak naprawdę będzie czystą teorią i że w tej sytuacji nie weźmie udziału w głosowaniu.

- Co by było, gdyby wszyscy radni uznali, że takie stanowienie prawa, które nie może być egzekwowane i które narzuca podmiotom gospodarczym inne przepisy w sytuacji, gdzie podmioty są zobligowane innym prawem, traci sens. Uchwalmy prawo, które nie będzie egzekwowane. To upokarzające dla rady powiatu, że powstaje jakaś fikcja prawna - mówiła.

Z radną Elżbietą Wiśniewską nie zgodził się radny Artur Czapliński: - Opowiem się po stronie chorego, który potrzebuje apteki w nocy. Bardzo mi się nie podoba postępowanie izby aptekarskiej - powiedział radny Artur Czapliński, proponując spotkanie samorządu z tą grupą zawodową.

Radna zaproponowała, by aptekom, które będą dyżurowały po północy, umorzyć chociaż część podatku. Dodała, że nie chce być postrzegana jako adwokat aptekarzy, ale lekarz ma płacone za nocny dyżur, a farmaceuta ma pracować w imię wyższych celów?

Do sprawy odniósł się również wicedyrektor płońskiego szpitala, Marek Gołębiowski. Powiedział, że kilkanaście lat temu w Płońsku było 6 aptek, które obstawiały nocne dyżury i radni powinni się zastanowić, dlaczego wszystko się zmieniło - informuje Płońszczak Press.

Podobnie jak nad tym, że podatek od nieruchomości w przypadku budynków, w których są apteki jest kilkakrotnie wyższy niż od budynków, gdzie są udzielane świadczenia medyczne i może warto byłoby się zastanowić nad innym rozwiązaniem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH