Ratownicy medyczni będą mogli podawać samodzielnie 41 leków

PRAWO

Autor: Janusz Maciejowski/rynekaptek.pl   03-02-2016, 12:37

Ratownicy medyczni będą mogli podawać samodzielnie 41 leków Nowe rozporządzenia zwiększa liczbę leków, które będę mogli podawać ratownicy medyczni

Ministerstwo Zdrowia podało do konsultacji projekt Rozporządzenia MZ w sprawie medycznych czynności ratunkowych udzielanych przez ratowników medycznych. W projekcie zwiększono liczbę leków, które może samodzielnie podawać ratownik z 24 do 41.

Rozwiąże to problem ratowników, gdyż obowiązująca od nowego roku ustawa o ratownictwie medycznym precyzuje, że obowiązki i uprawnienia ratowników - w tym dot. podawania leków - zostaną określone w specjalnym rozporządzeniu wykonawczym. Ratownicy domagali się stosownego rozporządzenia.

Do czasu wejścia w życie nowego rozporządzenia ratownicy medyczni mogą wykonywać swoje czynności na podstawie art. 11 ust.1 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, czyli na dotychczasowych zasadach.

- Polska Rada Ratowników Medycznych brała udział, razem z innymi organizacjami w pre-konsultacjach w MZ. Poprzednie rozporządzenie zawierało możliwość podawania przez ratowników 24 leków – mówi Rynkowi Aptek Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

- MZ przedstawiło projekt, który zakłada możliwość podawania przez ratowników medycznych 41 leków. Dziesięć lat funkcjonowania systemu (poprzednie rozporządzenie było z 2006 roku) pokazało, że zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżają do stanów, gdzie dotychczas dostępna lista leków jest niewystarczająca - wyjaśnia Wcisło. 

Projekt rozporządzenia wraz z załącznikami opisującymi czynności i wymieniającymi leki znajduje się na stronie: http://legislacja.rcl.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH