Realizacja recept "Rpw": tylko przez 14 dni od wystawienia

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   24-03-2011, 10:48

Realizacja recept "Rpw": tylko przez 14 dni od wystawienia

Ministerstwo Zdrowia i NFZ potwierdzają - nie ma możliwości wystawiania trzech kolejnych recept.

W związku z pojawiającymi się nieprawidłowościami podczas przepisywania przez lekarzy recept "Rpw" z datą realizacji "od dnia" jak i późniejszą niejednolitą realizacją przedmiotowych recept w aptekach, Naczelna Izba Aptekarska prezentuje stanowisko w sprawie prezentowane zarówno przez Ministerstwo Zdrowia jak i Narodowy Fundusz Zdrowia.

W zakresie realizacji recept „Rpw”, Ministerstwo Zdrowia podziela opinię biura prawnego NFZ, wyrażoną w piśmie z 19 sierpnia 2010 roku.

Zapis w sprawie recept lekarskich, który stanowi, że osoba wystawiająca receptę może wystawić trzy recepty na kolejne miesięczne kuracje, określając dzień, od którego może nastąpić realizacja, nie ma zastosowania do recept „Rpw”.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii I i preparatów zawierających te środki lub substancje, recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P, są realizowane nie później niż w ciągu 14 dni od daty ich wystawienia.

Zatem nie ma możliwości wystawienia trzech recept „Rpw” przez lekarza na trzy kolejne miesięczne kuracje, wskazując datę ich realizacji.  

Więcej: http://www.nia.org.pl/nia.php?i=aktualnosci_more&id=1521
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH