Recepta z błędami: karać tylko w uzasadnionych przypadkach

PRAWO

Autor: BCC, msx/rynekaptek.pl   17-12-2014, 12:02

Recepta z błędami: karać tylko w uzasadnionych przypadkach Karanie za błędy w receptach

Konieczna jest uchwała Sądu Najwyższego, rozstrzygająca zagadnienie prawne, w jakich przypadkach można karać lekarza (za wystawienie) i aptekarza (za realizację) błędnej recepty – uważa Zenon Wasilewski, ekspert ds. prawa medycznego BCC.

Apel napisany przez Zenona Wasilewskiego, eksperta ds. prawa medycznego Bussines Centre Club odnosi się do wyroku Sądu Najwyższego, który 14 listopada 2014 r. orzekł, że nie można karać lekarza za drobny błąd w dokumentacji medycznej dotyczącej refundacji leków. NFZ nie ma prawa żądać zwrotu pieniędzy od lekarza za przepisane leki, jeśli były one niezbędne do ratowania życia i zdrowia pacjenta oraz do niego trafiły. W takiej sytuacji, nie ma mowy o nadużyciu lub próbie wyłudzenia (rynekaptek.pl pisał o tej sprawie oraz o stanowisku ŚIA).

Zenon Wasilewski uważa, że cele umowy refundacyjnej, często dowolnie interpretowane przez NFZ, nie mogą być sprzeczne z art. 65 Kodeksu cywilnego, który stwierdza:

Par. 1. Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje,

Par. 2. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.

- W oparciu o te przepisy Sąd Najwyższy powinien rozstrzygnąć zagadnienie prawne, w jakich przypadkach można karać lekarza za błędnie wystawioną receptę, a w jakich aptekarza - za jej realizację apeluje Zenon Wasilewski. Dla lekarzy i aptekarzy ważna byłaby wykładnia ogólnie obowiązująca – twierdzi ekspert BCC.

Więcej: 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH