Receptowy protest lekarzy przebiega łagodnie

PRAWO

Autor: DM, PAP/rynekaptek.pl   02-07-2012, 20:33

Receptowy protest lekarzy przebiega łagodnie

Drugi dzień lekarskich protestów przeciwko karom zapisanym w umowach z NFZ na wypisywanie recept refundowanych nie przyniósł spektakularnych niedogodności dla pacjentów - w aptekach pojawiło się niewielu chorych z nieprawidłowo wypisaną receptą, która uniemożliwia zakup leku ze zniżką. Jednak jak będzie w dniach następnych - nie wiadomo.

Lekarze protestują przeciwko obarczaniu ich odpowiedzialnością finansową za nawet drobne błędy na receptach i wskazują, że w innych krajach lekarze w ogóle nie muszą interesować się kwestią refundacji czy ubezpieczenia pacjenta.

Lekarz nie zajmuje się kwestią refundacji

Dr Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej przyznaje, że za granicą są stosowane bardzo różne rozwiązania: - Jednak generalnie na tle innych krajów europejskich odróżnia nas przede wszystkim nieprawdopodobny stopień skomplikowania recepty, a co za tym idzie możliwość popełnienia dużej liczby pomyłek.

Wyjaśnia, że systemy refundacyjne są różne, jednak, co warto podkreślić, w wielu krajach jest to rozwiązane w ten sposób, że lekarz praktycznie w ogóle nie zajmuje się sprawami refundacji.

- Przykładowo w Szwecji pacjent jest w systemie aptecznym i to apteka oblicza czy w ogóle i ile pacjent powinien zapłacić. Regułą jest, że płaci się za pierwsze recepty w roku. Po wykupieniu leków o określonej wartości następne leki po prostu otrzymuje się za darmo - mówi Radziwiłł.

I dodaje: - W niektórych krajach ustalane są sumy ryczałtowe za każdą receptę, albo za każdą pozycję na recepcie. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii, tak jest też w Irlandii. Lekarze w ogóle nie zajmują się sprawą ubezpieczenia pacjenta, a tym bardziej poziomu refundacji każdego z leków.

CWU niewiele pomoże

Zapowiadane przez Michała Boniego, ministra administracji i cyfryzacji, wprowadzenie we wrześniu Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU), który pozwalałby na weryfikację ubezpieczenia pacjenta raczej też nie zmieni stanowiska lekarzy.

- W dzisiejszej sytuacji lekarz, czy świadczeniodawca ma obowiązek sprawdzić coś, co jest niesprawdzalne. Jeżeli pojawi się system, który pozwoli sprawdzać status ubezpieczeniowy pacjentów, będzie to krok w dobrym kierunku. Jednak mając na uwadze to, że przytłaczająca większość polskich obywateli jest ubezpieczona, to planowany przez MAiC system sprawdzania ubezpieczenia będzie mało ekonomiczny - tłumaczy wiceprezes NRL.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH