Recepty Rpw: obowiązuje czas wystawienia, a nie realizacji

PRAWO

Autor: LJX/rynekaptek.pl   07-10-2014, 15:50

Recepty Rpw: obowiązuje czas wystawienia, a nie realizacji

Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, zwraca uwagę na problem wynikający z rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

W rozporządzeniu dodano możliwość wypisywania większej ilości tych leków, a nawet realizacji recept "na raty", ale - zdaniem prezesa Piechuli - nie zmodyfikowano starego zapisu, który określał termin ważności recepty.
 
W efekcie dochodzi do sytuacji, że lekarz wypisuje 3 recepty, by pacjent wykupił "na raty" lek na 90 dni jego stosowania, realizując po jednej recepcie co miesiąc. - Gdy pacjent przyjdzie do apteki z drugą receptą po miesiącu lub z trzecią po dwóch miesiącach dowie się, że te recepty są ważne tylko jeden miesiąc od daty ich wystawienia i nie ma możliwości ich realizacji - zauważa wiceszef śląskiej izby.
 
Jego zdaniem, podobnie ma się sytuacja z lekami robionymi w aptece, których teraz lekarz może wypisać na jednej recepcie nawet dziesięć razy tyle ile dotychczas. - Co z tego, gdy w rozporządzeniu pozostawiono stary zapis zmuszający aptekarza do skorygowania recepty do podwójnej ilości niezależnie od tego, ile by lekarz nie wypisał - przypomina.

Niedawno publikowaliśmy odpowiedź ministerstwa zdrowia na pytanie farmaceuty w sprawie realizacji recept na leki "Rpw". Zdaniem resortu zdrowia, należy wziąć pod uwagę czas ich obowiązywania w czasie wystawiania recepty, a nie jej realizacji.

"Zgodnie z par. 13 rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, recepty wystawione przed dniem wejścia z życie rozporządzenia podlegają realizacji zgodnie z dotychczasowymi przepisami" - informuje MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE