Reforma polityki lekowej coraz bliżej czyli drugie czytanie projektu ustawy refundacyjnej

PRAWO

Autor: TD/rynekaptek.pl   17-03-2011, 11:37

Prace nad pakietem ustaw zdrowotnych w Sejmie mają się ku końcowi. W czwartek (17 marca) odbywa się drugie czytanie projektów. Największe kontrowersje budzi tzw. ustawa refundacyjna.

Do tzw. ustawy refundacyjnej to wiele uwag do niej pojawiło się ze strony przemysłu farmaceutycznego oraz pracodawców. Ich zdaniem ustawa refundacyjna grozi wzrostem obciążeń pacjentów i rynku, a jej skutki będą odwrotne od zakładanych przez autorów ustawy.

Przemysł uważa, że ustawa spowoduje zwiększenie współpłacenia za leki refundowane przez pacjentów i ograniczy dostęp do nowoczesnych terapii.

Ustawa zakłada m.in. zmniejszenie i zamrożenie budżetu refundacyjnego na poziomie 17% kwoty przeznaczonej na świadczenia opieki zdrowotnej; wprowadzenie 3% podatku naliczanego od obrotu aptecznego lekami refundowanymi; wprowadzenie mechanizmu payback gwarantującego zwrot do NFZ kosztów poniesionych za leki wykorzystane przez pacjentów, jeśli przekroczony został założony limit kwotowy na dane grupy lekowe oraz obniżenie marży hurtowej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH