Refundacja leków ubezpieczonym nie powoduje szkody dla NFZ

PRAWO

Autor: Orzeczenia, LJ/ rynekaptek.pl   08-03-2016, 13:22

Refundacja leków ubezpieczonym nie powoduje szkody dla NFZ Pacjenci ubezpieczeni maja prawo do refundacji, nawet gdy lekarz wypisujący receptę nie ma umowy z NFZ

Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu wydał wyrok, który jest kolejnym potwierdzeniem prawa ubezpieczonych pacjentów do leków refundowanych, nawet jeśli lekarz wystawiający recepty na te leki nie ma umowy z NFZ.

Sprawa dotyczy lekarza, który od 2009 roku miał zawartą z NFZ umowę, upoważniającą do wystawiania recept na leki refundowane. W maju 2012 roku pozwany otrzymał z NFZ przesyłkę zawierającą dwa aneksy do zawartej wcześniej umowy wraz z załącznikami. Ponieważ nie odesłał jej do płatnika na czas, ten rozwiązał dotychczasową umowę. Kolejna umowa została podpisana dopiero w listopadzie 2012 roku.

W tej sytuacji NFZ zakwestionował kwotę refundacji, jaką wypłacił aptekom za realizację recept wystawionych przez lekarza w okresie, kiedy ten nie miał umowy z Funduszem. Naliczył, wraz z odsetkami, ponad 16 tys. zł.

NFZ uznał, że lekarz spowodował dla płatnika szkodę wysokości wypłaconej aptekom, w których zrealizowano recepty - refundacji. Mimo że wszyscy pacjenci, którym lekarz wystawił recepty we wskazanym okresie, byli osobami ubezpieczonymi i mieli prawo do leków refundowanych.

Sąd uznał, że - nawet jeśli lekarz wystawiał recepty na leki refundowane nie posiadając stosownego upoważnienia - NFZ nie poniósł szkody w związku z refundacją przepisanych leków. Recepty były wystawione osobom ubezpieczonym, które mają prawo do refundacji przepisanych leków.

- Gdyby pacjenci ci udali się do innego lekarza, który miałby podpisaną umowę upoważniającą, lekarz taki dokonałby przepisania leków refundowanych tym pacjentom. Po stronie NFZ doszłoby więc do wydatkowania tych samych środków finansowych - argumentował sąd.

Oddalił powództwo NFZ jako bezzasadne.

Sygn. akt I C 51/15

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH