Refundowane antybiotyki bez antybiogramu

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   10-10-2012, 12:40

Resort zdrowia uznał, że antybiotykoterapia w większości przypadków nie musi być poprzedzona specjalnym badaniem atybiogramowym - o stanowisku resortu zdrowia tej treści informuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zgodnie z otrzymanymi wcześniej zaleceniami, lekarz zobligowany był do tego, by przed antybiotykoterapią wykonał tzw. antybiogram (wymaz i posiew), wykazujący działanie danego antybiotyku na bakterię. Badanie to miało potwierdzić, że lekarz prawidłowo zdiagnozował chorobę i zasadnie przepisał antybiotyk.

Problem w tym, że na wynik badania trzeba czekać kilka dni, a bardzo często antybiotyk trzeba podać natychmiast. W tej sytuacji przepisanie go ze zniżką, bez wykonania antybiogramu, groziło karą finansową nałożoną przez NFZ. W efekcie wielu lekarzy przepisywało antybiotyki z pełną odpłatnością.

Lekarze alarmowali, że wyznacznikiem zastosowania antybiotykoterapii u pacjenta powinien być przede wszystkim obraz kliniczny i aktualny stan jego zdrowia w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem lekarza, a refundacja antybiotyków nie może być uzależniona od wyników badań dodatkowych, takich jak wymaz i posiew.

W związku z tym minister zdrowia uznał, że "ordynacja refundowanego antybiotyku może mieć charakter empiryczny (…). Wykonanie antybiogramu w zdecydowanej większości przypadków nie jest warunkiem koniecznym do zaordynowania refundowanego antybiotyku“.

W piśmie do PPOZ płatnik informuje, że opinia Ministra Zdrowia w sprawie ordynacji antybiotyków bez konieczności wykonania badania posiewowego, jest wiążąca dla NFZ.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH