Reklama przy okienku aptecznym też jest zakazana

PRAWO

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   27-05-2015, 10:35

Reklama przy okienku aptecznym też jest zakazana

Programy lojalnościowe są zabronione, nawet jeśli apteka nie ogłasza się z nimi publicznie, ale informuje o nich pacjentów przy okienku - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła jednej z aptek zlokalizowanej w województwie świętokrzyskim. Placówka prowadziła kilka programów lojalnościowych. Dzięki nim pacjenci kupując produktu zbierali punkty i mogli kupować kolejne leki ze zniżką w tej samej aptece. Oferowała ona m.in. program Dbam o Siebie, Dla Zdrowia i Urody, 60+, Dla Mamy i Maleństwa.

Informacja o działaniach apteki dotarła do urzędników z Wojewódzkiej Inspekcji Farmaceutycznej. Kontrolerzy uznali, że przedsiębiorca nielegalnie reklamuje swoją działalność. Zakazali jej i nałożyli na aptekę karę w wysokości 2,5 tys. zł.

Właściciel apteki odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten jednak oddalił skargę podkreślając, że zakaz reklamy aptek jasno wynika z art. 94 a prawa farmaceutycznego. A skarżąca złamała ten zakaz bo zachęcała pacjentów do częstych zakupów u niej. Poprzez prowadzenie programów lojalnościowych podnosiła tez swe zyski.

Wówczas apteka wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sędziowie NSA nie mieli jednak wątpliwości co do niezgodności zakazu reklamy aptek z przepisami Konstytucji i unijnymi. Skład orzeczniczy podkreślił bowiem, że linia orzecznicza w kwestii reklamy aptek jest wytyczona. Czyli programy lojalnościowe są zabronione, nawet jeśli apteka nie ogłasza się z nimi publicznie, ale informuje o nich pacjentów przy okienku. Art. 94 a pozwala tylko aptece informować o godzinach otwarcia i lokalizacji.

Sygnatura akt: II GSK 907/14

Więcej: http://www4.rp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH