Repelenty nie mogą być sprzedawane w aptekach

PRAWO

Autor: dia.com.pl/rynekaptek.pl   06-10-2011, 11:40

Produkty biobójcze i repelenty jak: Off, Bros, Autan, Antybzz i wiele innych, należących do kategorii 3 produktów biobójczych, nie mogą być sprzedawane w aptece.

W aptece-placówce ochrony zdrowia, miejscu świadczenia usług farmaceutycznych, mogą być wydawane: produkty lecznicze, wyroby medyczne, leki recepturowe, leki apteczne tzw.galenowe, zgodnie z ust. Prawo farmaceutyczne oraz produkty określone w art.72 ust.5 tejże ustawy.


Art.72 ust.5 pkt 7, brzmiący: dodatkowy obrót "środkami dezynfekcyjnymi stosowanymi w medycynie-spełniającymi wymagania określone w odrębnych przepisach", dotyczy obrotu prowadzonego zarówno przez apteki jak i hurtownie farmaceutyczne.


Aktem prawnym, który precyzuje powyższy zapis, jest Rozporz.Min.Zdr. z 17 stycznia 2003 roku w sprawie kategorii i grup produktów biobójczych według ich przeznaczenia.


Rozporządzenie to zawiera 4 kategorie, z których tylko I-sza "Produkty dezynfekujące i produkty biobójcze o ogólnym zastosowaniu" zawierająca 5 grup produktów, jest tą kategorią produktów, które mogą być dystrybuowane przez apteki i hurtownie farmaceutyczne - przypomina mgr farmacji, wiceprezes Dolnośląskiej Rady Aptekarskiej, Irena Knabel Krzyszowska.


Rozporządzenie to nie dotyczy produktów leczniczych ani wyrobów medycznych (które też czasem mają określone jakieś kategorie), a tylko produktów biobójczych, które uzyskują kwalifikacje do poszczególnych kategorii w procesie dopuszczania do obrotu.


Aptekarze-kierownicy aptek, odpowiedzialni za asortyment dostępny w aptekach, nie są w stanie sprawdzać takich danych,dlatego muszą polegać na poprawności pracy hurtowni farmaceutycznych, tak jak w przypadku produktów leczniczych czy wyrobów medycznych.

Asortyment hurtowni farmaceutycznych jest tym, który można mieć w aptece.
 
Więcej: http://www.dia.com.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH