Resort zdrowia o planach zmian przy wydawaniu leków

PRAWO

Autor: farmacjapraktyczna.pl/ rynekaptek.pl   11-02-2015, 10:08

Resort zdrowia o planach zmian przy wydawaniu leków

Resort zdrowia planuje wprowadzić możliwość wydania przez farmaceutę leku refundowanego w opakowaniu zawierającym różną – o maksymalnie 10%, liczbę jednostek dawkowania niż określona na recepcie.

O tej i innych zmianach projektowanych w ustawie refundacyjnej informuje Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia, na łamach Farmacji Praktycznej nr 1-2 (2015).

W stosunku do obecnych wymagań w art. 44 ustawy przewiduje się, że osoba wydająca będzie informowała o leku, do którego dopłata świadczeniobiorcy, z uwzględnieniem ilości leku w opakowaniu, byłaby najniższa spośród możliwych do wydania – zgodnie z przedstawioną receptę i obwieszczeniem refundacyjnym, a nie jak dotychczas „którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie”.

"Zrezygnowaliśmy natomiast z zapisu stanowiącego, że lek, o jakim informować ma osoba wydająca, ma mieć to samo wskazanie terapeutyczne, co lek przepisany na recepcie. Przewidujemy również dodanie przepisu, aby osoba wydająca lek miała obowiązek poinformowania pacjenta o wysokości dopłaty do leku" - mówi wiceminister i dodaje:

"Chcemy także doprecyzować aktualny zapis zapewnienia dostępności do leku o najniższej dopłacie pacjenta w aptece. Ponadto planujemy wprowadzenie przepisu, który będzie mówił o tym, że na żądanie pacjenta osoba wydająca lek ma wydać inny lek refundowany niż ten, który został przepisany na recepcie o dopłacie nie wyższej niż dopłata do leku przepisanego na recepcie. Oznacza to, że możliwość zamiennictwa powiązana zostanie z wysokością dopłaty pacjenta, zamiast od ceny detalicznej. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjentów".

Ponieważ sytuacji, w których opakowania leków, które mogłyby być przedmiotem ewentualnej substytucji, mogą różnić się wielkością opakowań, również mając na względzie, że osoby wypisujące recepty nie zawsze przepisują ilość leku (liczbę opakowań o określonej wielkości, albo łączną liczbę jednostek dawkowania) odpowiadającą dokładnie faktycznie zarejestrowanym opakowaniom, zaproponujemy także, że osoba wydająca lek refundowany będzie mogła wydać lek w opakowaniu zawierającym różną – o maksymalnie 10%, liczbę jednostek dawkowania niż określona na recepcie.

Więcej: http://www.farmacjapraktyczna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH