Resort zdrowia za poufnością negocjacji refundacyjnych

PRAWO

Autor: GPC/rynekaptek.pl   07-12-2017, 11:02

Resort zdrowia za poufnością negocjacji refundacyjnych Projekt zawiera przepisy, na mocy których mogłyby zostać ujawnione np. ceny leków wynegocjowane przez producentów (Fot. Archiwum)

Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się na ujawnianie informacji dotyczących szczegółów negocjacji refundacyjnych - informuje Gazeta Polska Codziennie.

Projekt ustawy o jawności życia publicznego zawiera przepisy, na mocy których mogłyby zostać ujawnione np. ceny leków wynegocjowane przez producentów.

Rzecznik prasowa resortu zdrowia Milena Kruszewska przyznaje, że do ministerstwa wpływają pisma producentów leków dotyczące tego projektu.

Przedstawiciele branży farmaceutycznej obawiają się ujawniania informacji, że producent zgodził się na sprzedaż leku w ramach refundacji w Polsce za niższą cenę niż w innym kraju UE.

W listopadzie INFARMA przygotowała uwagi do projektu ustawy o jawności życia publicznego. Stwierdza w nim, że zaproponowane zapisy będą stanowić poważną przeszkodę w zakresie ustalania warunków decyzji refundacyjnych w przyszłości, co może negatywnie wpłynąć na realizację ww. celów instrumentu dzielenia ryzyka, ustalonych z Ministrem Zdrowia w zaufaniu utrzymania ich w poufności jako tajemnicy przedsiębiorstwa.

Niedawno także Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk, radca prawny, partner kancelarii Kondrat wskazała, że w przedmiotowym projekcie ustawy tajemnica przedsiębiorcy nie będzie wyłączać możliwości uzyskania informacji publicznej zawierającej taką tajemnicę, jeśli zostanie ona przedstawiona w toku postępowania administracyjnego, co zdaje się kłócić z instytucją tajemnicy przedsiębiorstwa, o której mowa w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a którą stanowią nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa.

Więcej: http://gpcodziennie.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH