RODO w aptekach: nie ma co panikować

PRAWO

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   17-04-2018, 08:01

RODO w aptekach: nie ma co panikować Dla aptek dostosowanie się do przepisów rozporządzenia wiąże się w zasadniczej mierze z przeglądem stosowanych zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych (fot. archiwum)

W dyskusji publicznej nad praktycznymi aspektami stosowania Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) pojawia się sporo nieuzasadnionych głosów paniki - ocenia prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i wyjaśnia, co RODO oznacza dla farmaceutów.

Od dnia 25 maja 201 8 r. w całej Unii Europejskiej należy stosować przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanego dalej „Ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO)”.

Panika jest nieuzasadniona
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) podlega bezpośredniemu stosowaniu przez wszystkie podmioty w Polsce, w tym również podmioty prowadzące apteki. Trwają ciągle prace nad polskimi przepisami wdrażającymi Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), co oznacza, że nie jest obecnie znana finalna treść przepisów kluczowych dla praktycznego stosowania regulacji unijnej i nie powstał jeszcze urząd kompetentny do nadzorowania przestrzegania przepisów Ogólnego
rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

- W dyskusji publicznej nad praktycznymi aspektami stosowania Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) pojawia się sporo nieuzasadnionych głosów paniki, która wynika głównie z przewidzianych przez ten akt prawny wysokich kar finansowych - oceniła prezes Izby.

- Należy jednak podkreślić, że fundamentalne zasady ochrony danych osobowych ulegają tylko niewielkim zmianom z stosunku do prawa obecnie obowiązującego, a z perspektywy podstawowej działalności aptecznej zmiany te są wręcz nieistotne - dodała.

Dla aptek dostosowanie się do przepisów rozporządzenia wiąże się w zasadniczej mierze z przeglądem stosowanych zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych (przede wszystkim przetwarzania danych w środkach informatycznych i w sieci internetowej), dostosowaniem informacji dla pacjenta oraz de facto niewielkim uzupełnieniem dokumentacji przetwarzania danych osobowych.

Pewnym wyzwaniem dla wszystkich aptekarzy może być wynikający z art. 35 rozporządzenia obowiązek sporządzenia analizy ryzyka (tzw. oceny skutków dla ochrony danych).

Jak się przygotować

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH