Rodzice podejrzewają, że doszło do pomyłki podczas zapłodnienia in vitro

PRAWO

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   13-04-2018, 13:45

Rodzice podejrzewają, że doszło do pomyłki podczas zapłodnienia in vitro Rodzice chorej dziewczynką są przekonani, że doszło do pomyłki podczas zapłodnienia in vitro (Fot. Archiwum)

Rodzice dziewczynki, która cierpi na Zespół Schinzela-Giedionao uważają, że doszło do zamiany komórek jajowych podczas zapłodnienia in vitro. Mają to potwierdzać badania DNA, które na własną rękę wykonali dwukrotnie.

Rodzice dziewczynki cierpiącej na Zespół Schinzela-Giedionao odsłonili kulisy domniemanej pomyłki, która miała zdarzyć się podczas zapłodnienia in vitro.

Dziewczynka urodziła w 2014 r. z bardzo rzadką wadą genetyczną - Zespołem Schinzela-Giedionaona. Na świecie zanotowano ok. 70 przypadków choroby. Objawia się ona notorycznymi napadami padaczkowymi, dziecko musi być karmione dojelitowo, ma wadę serca i zdeformowane kości.

Rodzice procedurę in vitro przeszli w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu, które było częścią państwowej Kliniki Medycyny Rozrodu i Ginekologii w Policach. To tam doszło do prawdopodobnej pomyłki: pacjentka urodziła cudze dziecko - nasienie męża, zamiast z komórką jajową żony, miało zostać połączone z komórką innej kobiety.

Wskazują na to badania DNA, które na własną rękę wykonali dwukrotnie. Okazało się, że ich dziecko ma grupę Rh+, a rodzice Rh-.

Jeszcze w 2014 r. złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości narażenia na utratę życia lub zdrowia matki i dziecka. Finalnie lekarza nadzorującego laboratorium uniewinniono - proces był tajny i nie jest znane uzasadnienie wyroku.

Jak pisze Wirtualna Polska, "w pierś uderza się jedynie profesor Rafał Kurzawa, były szef Kliniki Medycyny Rozrodu i Ginekologii". Portal cytuje słowa prof. Kurzawy wypowiedziane w programie TVN "Uwaga!": "Nie mam czystego sumienia. Czystego sumienia nie może mieć nikt. Na każdym etapie zawinił system, trochę nasza mentalność, nieumiejętność spokojnego dyskutowania na te tematy, które są tak trudne".

Więcej: www.wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH