Rozporządzenie ws. recept gotowe do publikacji

PRAWO

Autor: RCL/ rynekaptek.pl   17-04-2018, 11:42

Rozporządzenie ws. recept gotowe do publikacji Projekt tego rozporządzenia wzbudzał kontrowersje w środowisku farmaceutów (fot. archiwum)

Rządowe Centrum Legislacji skierowało do ogłoszenia rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 roku w sprawie recept lekarskich. Wejdzie w życie z dniem 18 kwietnia 2018 roku. Z dokumentu usunięto kontrowersyjny przepis.

Dotychczas kwestie wystawiania, realizacji i kontroli recept, poza ustawą, określone były w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich i rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2015 r. w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne.

Projekt unifikuje zasady dotyczące realizacji recept wystawionych przez wszystkie osoby, które mają do tego uprawnienia, tj. lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów, starszych felczerów, pielęgniarki i położne.

Rozporządzenie określa sposób realizacji recept wystawianych w postaci elektronicznej, jak i w postaci papierowej, oraz zakres niezbędnych danych do ich realizacji.

Nowością w stosunku do stanu dotychczasowego jest wprowadzenie obowiązku wytworzenia „Dokumentu Realizacji Recepty” w postaci elektronicznej, jako formy otaksowania recepty, oraz wprowadzenie przepisu nakazującego przechowywanie tego dokumentu w Systemie Informacji Medycznej.

Jeden z przepisów projektu tego rozporządzenia wzbudzał kontrowersje w środowisku farmaceutów, ponieważ zakładał, że jeśli lekarz nie wskaże poziomu odpłatności, taki obowiązek spadnie na farmaceutę. W we wskazanych okolicznościach mogłoby to być trudne.

Przepis zakładał, że w przypadku gdy produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny występuje w wykazie w więcej niż jednej odpłatności i nie wpisano oznaczenia „X” albo „100%” – osoba wydająca wydaje ten produkt za odpłatnością określoną w wykazie. Gdyby wydanie tego leku oznaczało wydanie go niezgodnie z objętymi refundacją wskazaniami, wynikającymi z wieku lub płci, wydanie leku miałoby nastąpić za pełną odpłatnością.

- Nie mamy do tego ani narzędzi, ani warunków, ani wiedzy. Nie znamy rozpoznania choroby ani określonego przez lekarza kodu Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Nie mamy też warunków do ustalenia go np. na podstawie wyników badań – mówił Mariusz Politowicz z Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) dla "Rzeczpospolitej".

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH