Rozwiązanie dla inspekcji: WIF z innego województwa?

PRAWO

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   10-11-2015, 09:26

Rozwiązanie dla inspekcji: WIF z innego województwa?

NIK sprawdziła funkcjonowanie w ostatnich latach organów, które mają zapobiegać odwróconemu łańcuchowi dystrybucji. "inspektorzy nie chcą zadzierać z bandytami lub nie potrafią oprzeć się kolegom po fachu".

Główny inspektor farmaceutyczny zasłużył na pochwałę, ale niektórzy inspektorzy na szczeblu wojewódzkim zostali ocenieni wyjątkowo źle.

Najwięcej zastrzeżeń NIK miała do inspekcji w Poznaniu. Z wystąpienia pokontrolnego, którego fragmenty opublikowaliśmy wynika, że w Wielkopolsce przestępcy mogli czuć się bezpieczni.

Jak ustaliła izba, WIF w Poznaniu nie realizował zaleceń pokontrolnych, nie wszczynał postępowań wobec podmiotów uczestniczących w odwróconym łańcuchu dystrybucji i uchylał się od wykonywania poleceń GIF nakazujących przeprowadzanie kontroli podmiotów łamiących prawo.

Gdy zaś już inspekcja jakieś postępowanie wszczynała, prowadziła je w sposób przewlekły, co pozwoliło naruszającym przepisy uniknąć odpowiedzialności. Podobna ocena została wystawiona także inspektoratowi warszawskiemu.

– Pamiętajmy jednak, że obecnie inne osoby pełnią funkcje wojewódzkich inspektorów, niż pełniły w czasie, którego dotyczyła kontrola – zwraca uwagę na łamach DGP rzecznik GIF, Paweł Trzciński.

Na to samo zwraca uwagę mazowiecka inspekcja, która już po opublikowaniu raportu izby podkreśliła, że ostatnia kontrola dotycząca oceny prawidłowości pracy WIF w Warszawie przez głównego inspektora farmaceutycznego miała miejsce w 2013 roku. Od tego czasu zaś inspekcja, jak deklaruje, z całych sił walczy z nielegalnym eksportem leków.

Jak ocenia jeden z wojewódzkich inspektorów, niska skuteczność w zwalczaniu nielegalnego wywozu leków nie wynika raczej z tego, że ktoś wziął łapówkę. Raczej to wynik tego, że inspektorzy, którzy są od wielu lat farmaceutami, nie chcą zadzierać z bandytami lub nie potrafią oprzeć się kolegom po fachu.

dlatego jednym z pomysłów jest to, by farmaceuta, który zostaje wojewódzkim inspektorem, nie mógł pełnić swoich nowych obowiązków w miejscu zamieszkania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH