RPO do NFZ w sprawie dostępu do znieczulenia podczas porodu

PRAWO

Autor: RPO/rynekaptek.pl   21-10-2015, 10:01

RPO do NFZ w sprawie dostępu do znieczulenia podczas porodu Zbyt duże róznice w dostępności do znieczulania podczas porodu wzbudziły wątpliwości RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia o wyjaśnienie różnicy w dostępie pacjentek do farmakologicznych metod znieczulenia podczas porodu, w zależności od miejsca zamieszkania. Rzecznik podjął sprawę z własnej inicjatywy.

„Z doniesień prasowych wynika, że 75 proc. wszystkich znieczuleń podczas porodu, miało miejsce w największych miastach w Polsce – takich jak Warszawa, Kraków czy Katowice. Tak znaczna dysproporcja w dostępie do świadczenia zdrowotnego finansowego w całości przez NFZ wzbudziła wątpliwości Rzecznika, czy rodzące kobiety mają w rzeczywistości zagwarantowany równy dostęp do tego świadczenia, bez względu na miejsce zamieszkania” – pisze RPO.

Rzecznik uważa, że pomimo zapewnionej prawnie dostępności znieczulenie farmakologiczne podczas porodu jest uprawnieniem w praktyce iluzorycznym. Przepisy są skonstruowane tak, że dają szpitalom łatwość odmowy.

Rzecznik zapewnia, że podejmie dalsze działania w tej sprawie, które będą zależne od stanowiska NFZ.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH