RPO interweniuje w sprawie stosowania marihuany w CZD

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-07-2015, 08:29

RPO interweniuje w sprawie stosowania marihuany w CZD RPO chce więcej informacji

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz podjęła sprawę zawieszenia w Centrum Zdrowia Dziecka eksperymentalnego leczenia padaczki środkami zawierającymi marihuanę - poinformowało PAP Biuro RPO. Rzecznik chce m.in. uzyskać informacje w tej sprawie.

- W związku z doniesieniami medialnymi Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę zakazu stosowania medycznej marihuany w terapii pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu - powiedziała Justyna Zarecka z zespołu współpracy międzynarodowej i kontaktów z mediami Biura RPO. Dodała, że w tej sprawie zostały już przygotowane pisma, które RPO skieruje do kilku podmiotów.

- W zależności od uzyskanych odpowiedzi w Biurze RPO będzie prowadzona analiza, jakie podjąć dalsze kroki w sprawie. Ponieważ we wtorek tych pism nie wysłano, nie chcemy jeszcze ujawniać ich adresatów - dodała Zarecka.

W poniedziałek (27 lipca) dyrekcja CZD poinformowała, że z powodu braków formalnych zawieszono prowadzone przez jednego z lekarzy eksperymentalne leczenie padaczki środkami zawierającymi marihuanę. - Stosowanie niestandardowych terapii wymaga nadzoru i musi się odbywać w zgodzie z prawem - wskazało CZD.

Centrum podkreśliło, że terapie przeciwpadaczkowe, oparte na lekach niesprawdzonych, szczególnie niesprawdzonych u dzieci, wymagają spełnienia określonych wymagań. Tymczasem, jak mówiła zastępca dyr. CZD prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, dr Marek Bachański - neurolog z Kliniki Neurologii i Epileptologii - dotychczas ich nie dopełnił.

Zastępca dyrektora CZD poinformowała, że dr Bachański, który stosował pochodne kanabinoidów u dziewięciu pacjentów, został poproszony o wstrzymanie działań oraz wystąpienie do komisji etycznej o opinię i zgodę, ale bezskutecznie. Jak podkreśliła, prowadzenie eksperymentu bez zgody komisji etycznej jest działaniem nielegalnym.

Dodała, że przeprowadzony audyt dokumentacji pacjentów wykazał braki w informacjach o tym, w jaki sposób leczenie wpływało na liczbę napadów padaczkowych. Dr Bachański złożył w ubiegłym tygodniu wniosek o urlop do 27 sierpnia.

- Jesteśmy otwarci na próby stosowania leków, które są lekami niesprawdzonymi, ale mają pewne przesłanki do stosowania u chorych z chorobami inaczej niemożliwymi do leczenia; tyle tylko, że chcemy to prowadzić tak, by zapewnić pacjentom bezpieczeństwo - podkreślała Kotulska-Jóźwiak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH