RPO: mechanizm marży niszczy apteki

PRAWO

Autor: RPO, msx/rynekaptek.pl   03-12-2014, 09:42

RPO: mechanizm marży niszczy apteki Krytyka marż aptecznych (foto: sxc.hu)

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich skierowało do Ministerstwa Zdrowia pismo, w którym krytykuje, obowiązujący apteki, sposób ustalania urzędowej marży detalicznej leków.

RPO ma wątpliwości czy ustawodawca, wprowadzając obecny mechanizm ustalania marży detalicznej, dokonał oceny tego rozwiązania również z perspektywy prowadzenia działalności gospodarczej przez apteki, które zawierają umowy na wydawanie refundowanego leku.

Zastrzeżenia Rzecznika Praw Obywatelskich wiążą się z kwestią wpływu, jaki mechanizm obliczania marży detalicznej, przewidziany w ustawie o refundacji, wywiera na sytuację ekonomiczną aptek -  w szczególności aptek w małych miejscowościach i na terenach wiejskich oraz małych aptek - prowadzonych w formie spółek osobowych lub jako działalność gospodarcza osób fizycznych.

RPO przypomina, że przepisy ustawy o refundacji eliminują możliwość swobodnego decydowania przez przedsiębiorcę prowadzącego aptekę o cenie detalicznej leku refundowanego, co wynika również ze sztywnego charakteru marży. Jednakże sposób jej obliczania uzależniony od ceny hurtowej leku stanowiącego podstawę limitu, a nie od ceny rzeczywiście zapłaconej przez aptekę za dany lek w hurtowni. Taka sytuacja może powodować nie tylko minimalizację zysku z obrotu detalicznego lekami refundowanymi, ale również problem z pokryciem kosztów nabycia leków od hurtowni.

RPO zwraca uwagę, że apteka, oprócz pełnienia funkcji placówki ochrony zdrowia publicznego, jest podmiotem gospodarczym, który prowadzenie działalności warunkuje kryterium rentowności oraz stabilności finansowej. Brak mechanizmu, pozwalającego na ustalanie sztywnej marży handlowej od ceny hurtowej danego leku refundowanego, a więc od wartości w większym stopniu uwzględniającej rzeczywisty koszt wprowadzenia danego leku do obrotu detalicznego, kształtuje niekorzystne warunki ekonomiczne dla tych podmiotów. Krytykowana regulacja może mieć bezpośredni wpływ na funkcjonowanie aptek na terenach wiejskich lub w małych miejscowościach, w których duże sieci dysponujące znaczącym kapitałem nie są zainteresowane prowadzeniem działalności.

W ocenie RPO, negatywnym skutkiem zastosowanego mechanizmu obliczania marży detalicznej może być posiadanie przez apteki mniejszego zapasu leków, a także mniejsze zróżnicowanie asortymentu leków refundowanych, ekonomicznie opłacalny będzie bowiem głównie zakup leków tańszych, cenowo najbardziej zbliżonych do leku stanowiącego podstawę limitu, a nie np. leków oryginalnych. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH