RPO: nie ma podstaw do podjęcia działań

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   06-11-2011, 20:06

RPO: nie ma podstaw do podjęcia działań

Akcję wysyłania skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich przez farmaceutów, pragnących zwrócić uwagę na - ich zdaniem - niekonstytucyjność przepisów obligujących do pełnienia nocnych i świątecznych dyżurów, można uznać za porażkę.

W związku z rosnącym niezadowoleniem farmaceutów z powodu obowiązku pełnienia dyżurów w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, powstał szablon pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym można złożyć skargę w kwestii sposobów realizowania wymogu zawartego w art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Akcja wysyłania pism ruszyła we wrześniu br. http://www.rynekaptek.pl

Farmaceuci liczyli na to, że jeśli część ich argumentów Rzecznik uzna za zasadne, będzie mógł skierować skargę do Trybunału Konstytucyjnego. "W przypadku tego urzędu ilość robi różnicę. Dlatego istnieje szansa, że w momencie otrzymania kolejnych pism, Rzecznik przygotuje wniosek o zbadanie zgodności art. 94 Pf z Konstytucją RP" - marzyli aptekarze.

Jak informuje nas Rzecznik Praw Obywatelskich, do tej pory (stan na 3 listopada) do RPO trafiło około 47 jednobrzmiących wniosków w sprawie dyżurów aptek.

Co na to Konstytucja

Jednocześnie Katarzyna Łakoma, dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich podkreśla, że wnioski skarżących dotyczą niekonstytucyjności przepisów dotyczących dyżurów aptek.  

"Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, iż z punktu widzenia Konstytucji, gwarantowane nią prawa i wolności nie mają charakteru absolutnego. Konstytucja RP przewiduje możliwość ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw, gdy są one konieczne m.in. dla ochrony zdrowia albo wolności i praw innych osób (art. 31 ust. 3)" - czytamy w przesłanym do redakcji piśmie z biura RPO.

"Stąd też wprowadzone przez kwestionowane przepisy ograniczenia konstytucyjnej wolności działalności gospodarczej znajdują uzasadnienie w takich konstytucyjnych wartościach jak prawna ochrona życia (art. 38 Konstytucji RP) oraz ochrona zdrowia (art. 68 Konstytucji RP)" - dodaje dyrektor Katarzyna Łakoma.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH