RPO: to ustawodawca przyznaje możliwość przerywania ciąży

PRAWO

Autor: TVN24/rynekaptek.pl   10-01-2018, 10:51

RPO: to ustawodawca przyznaje możliwość przerywania ciąży Adam Bodnar przyznaje, że temat aborcji jest "zawsze bardzo problematyczną kwestią" (Fot. Archiwum)

To ustawodawca przyznaje możliwość przerywania ciąży zgodnego z prawem - wskazuje Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Zaznacza, że "wbrew temu co się sądzi, prawo do aborcji to nie jest prawo człowieka".

Jeden z projektów, autorstwa komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", zakłada m.in. prawo do przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, przywrócenie tak zwanej antykoncepcji awaryjnej bez recepty i wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół - wymienia portal TVN24.

Adam Bodnar przyznaje, że dla Rzecznika Praw Obywatelskich temat aborcji jest "zawsze bardzo problematyczną kwestią". Zaznacza, że "wbrew temu co się sądzi, prawo do aborcji to nie jest prawo człowieka".  - To ustawodawca przyznaje możliwość przerywania ciąży zgodnego z prawem - ocenia RPO.

Jak mówi, wątpliwości budzi natomiast to, na ile obecnie obowiązująca ustawa pozwala, by kobiety mogły legalnie przerwać ciążę.

Z obserwacji RPO wynika, że w niektórych województwach "takie możliwości nie istnieją", ponieważ kobiety, które chcą dokonać legalnej aborcji, trafiają m.in. na lekarzy powołujących się na klauzulę sumienia.

- To jest sytuacja, która jest sprzeczna ze standardami praworządności, jak również ze standardami, które były wyrażone w kilku orzeczeniach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - ocenił RPO.

W środę 10 stycznia Sejm ma się zająć dwoma obywatelskimi projektami zmieniającymi prawo dotyczące aborcji.

Więcej: https://www.tvn24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH