RPO zwraca się do MZ w sprawie recept elektronicznych

PRAWO

Autor: RPO/rynekaptek.pl   07-12-2015, 13:31

RPO zwraca się do MZ w sprawie recept elektronicznych Dane pacjenta powinny być chronione, a nowelizacja prawa farmaceutycznego tego nie reguluje

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o wyjaśnienie dotyczące dopuszczalności wprowadzenia regulacji umożliwiającej przesyłanie pacjentom na wskazany adres mailowy danych osobowych, np. recept, bez konieczności ich zabezpieczenia.

„O ile w przypadku przekazywania informacji o wystawionej recepcie na wskazany numer telefonu ustawodawca zawęża ich zakres jedynie do kodu dostępu, o tyle dane przekazywane na pocztę mailową pacjenta nie podlegają porównywalnym ograniczeniom” – pisze RPO.

W treści nowelizacji prawa farmaceutycznego znajduje się zapis, że dane pacjenta dotyczące m.in. imienia i nazwiska pacjenta, imienia i nazwiska oraz bezpośredniego numeru kontaktowego do osoby wystawiającej receptę, nazwy produktu leczniczego, a także jego ilości i sposobu dawkowania oraz wskazanego terminu kontroli lekarskiej przekazywane będą na adres mailowy pacjenta.

Mimo że dane podlegające przekazaniu stanowią w znacznej mierze dane o charakterze wrażliwym w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia1997 r. o ochronie danych osobowych, ustawodawca nie wprowadził obowiązku zabezpieczenia przesyłanej informacji, chociażby poprzez konieczność przekazywania jej drogą szyfrowaną – zauważa Bodnar.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH