RPP: opieka w ZOL powinna być całodobowa

PRAWO

Autor: RPP/rynekaptek.pl   13-12-2017, 16:00

RPP: opieka w ZOL powinna być całodobowa Rzecznik wskazał, że podmiot, który naruszył prawo nie zapewnił pacjentom całodobowej opieki medycznej sprawowanej przez lekarzy (fot. archiwum)

Rzecznik Praw Pacjenta wydał decyzję o uznaniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością i nakazał ich zaniechania.

Nieprawidłowe praktyki stosowane przez jeden z podmiotów leczniczych z województwa mazowieckiego (zakład opiekuńczo-leczniczy) polegały m.in. na niezapewnieniu w placówce właściwej obsady lekarzy, którzy monitorowaliby całodobowo stan zdrowia pacjentów, zapewniali im ciągłość leczenia oraz nadzorowali proces tego leczenia - informuje biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Zgodnie z art. 8 zd. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta podmioty lecznicze powinny udzielać pacjentom świadczeń zdrowotnych z należytą starannością w warunkach odpowiadających określonym w odrębnych przepisach wymaganiom fachowym i sanitarnym. 

19 października 2016 r. Rzecznik wskazał, że podmiot, który naruszył prawo nie zapewnił pacjentom całodobowej opieki medycznej sprawowanej przez lekarzy. Rzecznik Praw Pacjenta ustalił, że podmiot leczniczy zatrudnia na stałe czterech lekarzy oraz pięciu dodatkowych, którzy z nim współpracują. Niewystarczająca liczba lekarzy z pewnością miała wpływ na wielokrotne wzywania przez podmiot leczniczy pogotowia ratunkowego do pacjentów, których stan zdrowia się pogorszył. Ponadto, powołując się na kontrolę przeprowadzoną przez Wojewodę Mazowieckiego, dodał, że podmiot ten udziela świadczeń zdrowotnych w szczególności osobom starszym z wielochorobowością.

Od decyzji Rzecznika Praw Pacjenta podmiot leczniczy wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zarzucił on Rzecznikowi m.in. naruszenie prawa materialnego, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Podmiot błędnie argumentował wykładnię tego przepisu uznając, że katalog świadczeń zdrowotnych w nim zawartych jest przykładowy i nie nakłada na podmioty udzielające całodobowych świadczeń zdrowotnych obowiązku wykonywania tych świadczeń pod nadzorem lekarza przez całą dobę. Wskazał również, że do podmiotu są przyjmowani jedynie pacjenci, których stan zdrowia nie wymaga stałego nadzoru lekarskiego, tym samym nie musi on zapewniać całodobowej opieki lekarskiej. Ponadto uznał, że stan niezapewnienia opieki lekarskiej w porze nocnej nie jest niezgody z przepisami prawa.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH