RPP uznała wyłączenie z programu lekowego za naruszenie praw pacjenta

PRAWO

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   31-03-2016, 10:20

RPP uznała wyłączenie z programu lekowego za naruszenie praw pacjenta RPP powołując się na opinię specjalisty stwierdziła naruszenie praw pacjenta

Lekarze z Poznania wyłączyli chorego z programu lekowego, bo nie spełniał ministerialnych kryteriów. Rzecznik Praw Pacjenta uznał jednak, że lekarze naruszyli prawo chorego do leczenia.

- To precedensowa sprawa. Z tego, co wiem, rzecznik praw pacjenta jeszcze nigdy nie uznał, że wyłączenie kogoś z programu lekowego stanowi naruszenie jego praw - mówi Bartłomiej Kuchta, prawnik reprezentujący pacjenta.

Mężczyzna jest chory na RZS. Korzystał z programu lekowego, w ramach którego pacjentom podaje się tzw. leki biologiczne - podaje Wyborcza.

W kwietniu zeszłego roku lekarze stwierdzili "utratę adekwatnej odpowiedzi na leczenie wynikającą z założeń programu lekowego". To oznaczało wyłączenie chorego z programu.

Chory nie zgadzał się z tą decyzją i poprosił o zwołanie konsylium. Pozwalają na to zapisy ustawy o prawach pacjenta. Lekarze uznali jednak, że konsylium jest niepotrzebne.

Nie odnotowali prośby pacjenta w dokumentacji. Wtedy złożył skargę u rzecznika praw pacjenta Krystyny Kozłowskiej.

Rzecznik poprosiła o opinię prof. Witolda Tłustochowicza, do niedawna konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii. Stwierdził on, że u chorego zakończono leczenie zgodnie z zapisami programu.

"Wynika to z kuriozalnych zapisów tego programu, który doskonały wynik leczenia obserwowany u chorego kwalifikuje jako nieskuteczność terapii" - napisał prof. Tłustochowicz.

Rzecznik praw pacjenta, opierając się na opinii konsultanta krajowego, stwierdziła, że szpital w przypadku chorego naruszył jego prawo do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną oraz prawo do dokumentacji, bo nie odnotowano w niej prośby o zwołanie konsylium.

Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta chory może się teraz starać o zadośćuczynienie od szpitala.

Więcej: wyborcza.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH