RPP ws. odmowy leczenia nieszczepionych dzieci

PRAWO

Autor: RPP/rynekaptek.pl   31-07-2017, 12:46

RPP ws. odmowy leczenia nieszczepionych dzieci Rzecznik zabrał głos w sprawie obowiązków lekarza wobec nieszczepionych dzieci

Kierując się dobrem małoletnich pacjentów, Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę na problem związany z odmową leczenia (bądź kontynuacją leczenia) przez lekarzy, w przypadku gdy rodzice nie decydują się na szczepienie swoich dzieci.

"W polskim porządku prawnym bezsprzecznym prawem lekarza jest prawo do odmowy lub odstąpienia od udzielenia świadczeń zdrowotnych z zastrzeżeniem spełnienia warunków określonych w przepisach prawa. Jednak jest to wyjątek od generalnego obowiązku spoczywającego na osobach wykonujących zawód lekarza" - pisze RPP w swoim stanowisku.

- Obowiązkiem lekarza jest powiadomienie osoby obowiązanej do poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub sprawującej prawną opiekę nad małoletnim. Przesłanką odroczenia tego obowiązku mogą być wyłącznie względy medyczne stwierdzone przez lekarza - przypomina Rzecznik.

- Równocześnie odstępowanie przez lekarzy od leczenia dziecka "nieszczepionego" może naruszać prawo małoletnich pacjentów do świadczeń zdrowotnych - dodaje.

Pełna treść pisma Rzecznika Praw Pacjenta w załączniku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH