RPP wystąpił do prezesa NFZ w sprawie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej

PRAWO

Autor: RPP/rynekaptek.pl   17-12-2015, 16:01

RPP wystąpił do prezesa NFZ w sprawie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej Krystyna Barbara Kozłowska wystąpiła do prezesa NFZ o analizę polityki finansowania opieki zdrowotnej. Fot. RPP

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o informację nt. aktualnych i planowanych działań legislacyjnych, organizacyjnych i analitycznych w sprawie polityki finansowania opieki zdrowotnej.

„Niedostatecznie finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej ma wpływ na realizację prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, udzielanych z należytą starannością i w warunkach odpowiadających określonym w przepisach wymaganiom fachowym i sanitarnym” – pisze RPP.

Rzecznik zwraca uwagę na niedofinansowanie poszczególnych dziedzin medycyny, co bardzo często wiąże się z wydłużeniem kolejek oczekujących na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych w poradniach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy szpitalach.

Skutkuje to również ujemnym wynikiem finansowym szpitali, co czasami prowadzi do likwidacji oddziałów i zaniechania planów tworzenia nowych.

Wymienia także problemy niedofinansowania albo nieprawidłowego kształtowania finansowania w systemie ochrony zdrowia na podstawie informacji otrzymanych od konsultantów krajowych w poszczególnych dziedzinach medycyny.

„Niedostrzeganie przez płatnika wzrostu kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych związanych ze zwiększonymi potrzebami społeczeństwa – wynikających ze starzenia się społeczeństwa czy np. wzrostu liczby dzieci z ostrymi chorobami układu oddechowego. Wzrost kosztów udzielania świadczeń związany jest także z kosztami utrzymania wynikającymi ze wzrostu cen towarów i usług, opłat za media (woda, prąd, gaz), transport, obsługę prawną itp.” – to jeden z wielu problemów, na które zwraca uwagę RPP.

Propozycją Rzecznika Praw Pacjenta konieczne jest podjęcie działań legislacyjnych oraz organizacyjnych przez organy kształtujące i realizujące politykę finansową w ochronie zdrowia i współpraca pomiędzy nimi.

Niezbędna jest także analiza przyjętego sposobu i poziomu finansowania w kontekście potrzeb społeczeństwa, priorytetów poszczególnych dziedzin medycyn i określonych wartości procedur medycznych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH