„Rz”: minister zdrowia znosi kadencyjność urzędników AOTMiT

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   08-02-2018, 10:43

„Rz”: minister zdrowia znosi kadencyjność urzędników AOTMiT Nowe prawo znosi kadencyjność urzędników opiniujących leki do refundacji (Fot. Archiwum)

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach z 25 maja 2017 r., odwołanie urzędników wydających opinię o lekach wskazanych do refundacji nie będzie zależało od ustawowych powodów, tylko od indywidualnej decyzji ministra zdrowia – pisze „Rz”.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych z 25 maja 2017 r. uchyliła art. 31s ust. 16 ustawy, zgodnie, z którym, szef resortu zdrowia mógł odwołać członka Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek prezesa AOTMiT, jeżeli ten złożył rezygnację, zapadł na chorobę trwale uniemożliwiającą wykonywanie zadań, został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione umyślnie lub skarbowe, miał konflikt interesów albo nie złożył deklaracji o konflikcie interesów, a także gdy niewywiązywał się z obowiązków.

Teraz minister może odwołać go w dowolnym momencie, z zastrzeżeniem, że nie zmienia to ustawowego okresu kadencji – ta nowo powołanego członka upłynie więc z upływem odwołanego.

Eksperci podkreślają, że zmiana nie tylko zaburza stabilność Rady, więc i wydawanych przez nią ważnych decyzji, ale jest niezgodne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 23 kwietnia 1996 r.

- Umożliwienie odwoływania członka Rady Przejrzystości w dowolnym momencie zdaje się zaprzeczać zasadzie kadencyjności – wskazuje med. Juliusz Krzyżanowski.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH