Rząd zlikwiduje "bombardujące" Polaków reklamy leków?

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   20-12-2016, 10:27

Rząd zlikwiduje "bombardujące" Polaków reklamy leków? Należy ograniczyć reklamy leków czy wprowadzić całkowity zakaz?

Obecny rynek reklamy leków i suplementów jest chory i wymaga pilnego leczenia – uważają eksperci z zespołu ds. uregulowania reklamy leków i suplementów diety.

Część fachowców opowiada się za wprowadzeniem całkowitego zakazu reklamy. Inni twierdzą, że wystarczy lepszy nadzór nad przekazem, który trafia do Polaków. Ostatecznie wygrała ta druga opcja.

„Pomimo daleko idących propozycji (...) zmierzających w kierunku wprowadzenia bezwzględnego zakazu reklamy (...) takie rozwiązanie pozostaje w konflikcie do konstytucyjnej zasady swobody działalności gospodarczej oraz prawa unijnego” – czytamy w oficjalnie przyjętym dokumencie.

Część ekspertów twierdzi jednak, że powoływanie się w tym przypadku na regulacje UE to błąd:

– Osoby mówiące, że radykalne ograniczenia są niedopuszczalne w świetle prawa unijnego, mylą się. Traktat pozwala każdemu z krajów członkowskich swobodnie realizować własną gospodarkę lekową – wskazuje mgr farm. Walenty Zajdel, przewodniczący komisji ds. aptek szpitalnych Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, uważa, że obecnie bolączką jest to, że nierzetelni reklamodawcy nie ponoszą dotkliwych konsekwencji. Postępowania trwają zdecydowanie zbyt długo i kończą się karami niewspółmiernymi do przewinień.

Walenty Zajdel zwraca uwagę, że model wysokich kar administracyjnych sprawdza się na całym świecie.

– Jednemu z potentatów rynkowych w USA kazano zapłacić 2 mld dolarów kary. Jedną z jego reklam uznano za nierzetelną, a jednocześnie był to już trzeci przypadek naruszenia przepisów – wskazuje ekspert.

Marek Tomków wskazał, że najwyższy czas przyjrzeć się także temu, co jest reklamowane. Wiele leków do niedawna sprzedawanych na receptę teraz można kupić bez recepty. 

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH