Rzeszów: "obrońcy życia" chcą klauzuli sumienia dla farmaceutów i pacjentów

PRAWO

Autor: Nasz Dziennik/rynekaptek.pl   21-10-2015, 08:28

Rzeszów: "obrońcy życia" chcą klauzuli sumienia dla farmaceutów i pacjentów Projekt klauzuli sumienia dla farmaceutów i pacjentów przygotowali w Rzeszowie "obrońcy życia"

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie kończy batalii o klauzulę sumienia, ale dopiero ją rozpoczyna – uważają „obrońcy życia” i środowiska ich wspierające. W Rzeszowie „obrońcy życia” odświeżyli swoje projekty ustaw i chcą je złożyć w Sejmie po wyborach.

Rzeszowskie ruchy obrońców życia mają gotowe projekty ustaw dotyczące wprowadzenia zapisu klauzuli sumienia w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej, klauzuli sumienia dla farmaceutów. Stworzyli nawet projekt klauzuli sumienia dla pacjenta - pisze Nasz Dziennik.

– Zagadnienie to wynikło wówczas, gdy obecny rząd pod dyktando Unii Europejskiej przeforsował dopuszczalność nieograniczonego obrotu tabletki wczesnoporonnej – mówi o klauzuli sumienia dla farmaceutów Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.

- Oczywistym wydaje się, iż farmaceuta powinien mieć możliwość odmowy uczestniczenia np. w takim procederze. Kolejny projekt z tego zakresu przygotowany również u nas, na Podkarpaciu, dotyczy czegoś, co roboczo nazwano klauzulą sumienia pacjenta. W czasie, gdy wynikła afera szpitala Pro-Familia, wyłonił się wniosek, iż w gruncie rzeczy każdy pacjent ma prawo wiedzieć, czy w danym szpitalu robi się takie rzeczy – dodaje.

Do tej pory żadnego z projektów nie udało się wprowadzić pod obrady Sejmu. – To przykre, ale nie znalazło się 15 parlamentarzystów, którzy złożyliby swoje podpisy. Teraz po wyroku TK takie projekty koniecznie muszą znaleźć się w Sejmie – uważa Wróblewska.



 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH